Az ellenzéki politikus hangsúlyozta, hogy a fővárosi önkormányzat például átmeneti szállások megnyitásával tud segíteni azokon a menekülteken, akik különben az utcán töltenék az éjszakát.
“Szükség esetén a főváros több mint kétezer menekülő embert tud elhelyezni, szállással és étkezéssel ellátni”
– közölte.
Kiss László, a III. kerület polgármestere azt mondta, hogy a Rozgonyi Piroska utcai önkormányzati épületben 15-20 embernek tudnak méltó körülmények között szállást nyújtani, de a kerület több pontján is gyűjtést indítottak.
“A polgármesteri hivatal épületére a háború kitörésének másnapján kitették az ukrán zászlót”
– közölte.
A VII. kerületet vezető Niedermüller Péter is tudatta, hogy kitűzték az ukrán zászlót az önkormányzat épületére. Kiemelte, hogy az egyik idősotthonuk felső két emeletét megnyitották a menekültek előtt. Oláh Lajos, Erzsébetváros és Terézváros országgyűlési képviselője azzal folytatta, hogy a Garay téri piacon és az Eötvös10 művelődési házban folyamatosan várják az adományokat.
László Imre, a XI. kerület polgármestere leszögezte, ki kell állni és közösen kell segíteni az otthonaikat hátrahagyó és az életüket mentő embereket.
Ő is jelezte, hogy kitűzték az ukrán zászlót, és Újbuda több pontján is elkezdték a gyűjtést. Többek között meleg és hideg ételeket, konzerveket, gyümölcsleveket, termoszokat, tisztálkodószereket, kézfertőtlenítőket, babaápolási termékeket, pelenkákat, bébiételeket, plédeket, hálózsákokat, valamint kutya- és macskaeledelt várnak.
A XV. kerület élén álló Cserdiné Németh Angéla úgy fogalmazott, ennek a háborúnak mindenki áldozata, aki egy idegen országban kénytelen menedéket találni.
Elmondta, hogy ők is kitűzték az ukrán zászlót az önkormányzat épületére, amit kék-sárga fénnyel világítottak meg, valamint csendes gyertyagyújtást szerveztek.
Barkóczi Balázs, a budapesti 12. választókerületben induló ellenzéki jelölt meghatónak nevezte, hogy Rákospalota, Pestújhely és Újpalota polgárai kiálltak a háború ellen és a menekültek mellett.
“Példaértékű, hogy a XV. kerületi önkormányzat az adománygyűjtés mellett felajánlott a menekültek számára egy önkormányzati fenntartásban lévő gyermektábort, valamint a Budai II. László stadiont”
– mondta.
Szaniszló Sándor, a XVIII. kerület polgármestere arról beszélt, hogy tíz, a háború elől menekülő kárpátaljai családot tudnak elszállásolni az önkormányzat délegyházi üdülőjében.
“Akik pedig itt szeretnének maradni, gyermekeik vannak, azoknak a teljes körű ellátásáról is gondoskodnak, beleértve, hogy a szülőknek megpróbálnak állást keresni, a gyerekeket pedig beíratják óvodába vagy iskolába”
– közölte a politikus.
“A kerületben összegyűjtött adományokat az önkormányzat az ukrán határra szállítja, ahol átadja a segélyszervezeteknek”
– zárta szavait.