meddig tarthat a háború?, forrás: pixabay.com

Zoran Milanovic: az igazságtalan béke is jobb, mint a háború

Zoran Milanovic: az igazságtalan béke is jobb, mint a háború

Az Egyesült Államok és Oroszország közötti tárgyalások eredménye Ukrajnáról "igazságtalan békét" is eredményezhet, de még az is jobb, mint a háború. Ezt mondta a horvát államfő szerdán Ljubljanában, a Natasa Pirc Musar szlovén elnökkel tartott közös sajtótájékoztatón.

Milanovic beiktatása után – ugyanúgy, mint öt éve – első hivatalos útjára Szlovéniába látogatott, ahol a kétoldalú kapcsolatokról, a nyitott kérdésekről, de az európai helyzetről is tárgyalt. A Washington és Moszkva között zajló tárgyalásokról az ukrajnai béke megteremtése érdekében Milanovic kijelentette: “Ukrajna oldalán áll”, de minden, ami abban az országban történt az elmúlt három évben, “pusztító volt”.

Az ukrajnai háború Oroszország és Amerika háborúja Ukrajna kárára – mondta, megjegyezve, hogy a két ország végül megegyezhet anélkül is, hogy bárki bármit is kérdezne az Európai Uniótól (EU).

“Ez nagyon keményen hangzik, és nem érzem jól vagy rosszul magam tőle, de efelé haladunk”

– fogalmazott.

Pirc Musar ugyanakkor jelezte: Szlovénia nem szeretné, ha a tárgyalások során az “agresszort megjutalmaznák, az áldozatot pedig megbüntetnék”. A nemzetközi jog megsértése már magában is hadüzenetnek minősül – tette hozzá.

Úgy vélte, Ukrajnának és az EU-nak is bele kell szólnia az ukrajnai békébe.

“Az ukrajnai békéről szóló tárgyalásokra nem kerülhet sor Ukrajna és az EU nélkül. Nem helyes az EU nélkül tárgyalni a békéről európai földön. Ukrajna nélkül nem lehet békemegállapodást kötni”

– mondta.

Szlovénia álláspontja az, hogy békefenntartó erőknek kell Ukrajnába menniük a megállapodás megkötése után – mondta a szlovén elnök, aki szerint ennek az ENSZ égisze alatt kell megtörténnie, hogy a szervezet visszaállítsa elvesztett hírnevét.

Milanovic mindazonáltal úgy vélte: “elsietett és ideges reakció” az az ötletet, hogy egyes európai országok békefenntartó erőket küldjenek Ukrajnába a béke létrejötte után. Az európai országoknak nincs erejük egy ilyen vállaláshoz – mondta, emlékeztetve arra, hogy a brit hadseregnek még 70 000 katonája sincs. Pirc Musar az európai biztonság kulcsát az egységben látja. “Ha ez nem így van, akkor még a fegyverkezés sem segít. A világ összes fegyvere semmit sem ér, ha az EU nem egységes, amikor biztonságról és külpolitikáról van szó” – húzta alá.

Kapcsolódó cikkek