A több országban ismét felerősödő koronavírus-járvánnyal kapcsolatban Orbán Viktor arról beszélt, Magyarország egy csatát megnyert, a fertőzés első nagy hullámát sikerült letörni. Az ország biztonságos, de a vírus külföldről való behurcolása ellen védekezni kell. Több környező országban ugyanis, Horvátországban, Szerbiában, Romániában és Szlovéniában is növekedőfélben van a fertőzöttek száma, és “ami Európában történik, az ránk is hatással van” – mutatott rá a miniszterelnök.
Megjegyezte, az operatív törzs vizsgálatai szerint minden egyes újabb hazai fertőzésnél megtalálható valamilyen külföldi “mozzanat”.
Kell itthon újabb szigorításra számítani, csak még nem tudni, milyenre – mondta. Közölte, az operatív törzs péntek délig kapott határidőt, hogy javaslatot tegyen a behurcolás elleni védekezés ügyében, és “ma, holnap döntéseket tudunk hozni”.
“Több Balaton, kevesebb Adria, és akkor a járvány is féken tartható lesz”
– fogalmazott a kormányfő.
Ismét azt mondta, figyelik Ausztria intézkedéseit, ahol karantén, mintavétel, határellenőrzés együtt szerepel a kombinált csomagban. A koronavírus-járvány utáni gazdasági újraindítást célzó EU-s hitelcsomagról is szó volt, amelynek – közölte Orbán Viktor – igazságosnak, rugalmasnak kell lennie, és nem szabad belekeverni a politikát.
“Az EU-ban különösen a baloldal, a nagyszájú liberálisok azzal szokták fenyegetni a nekik nem tetszőket, hogy pénzügyi szankciókat fűznek a magatartáshoz”
– mondta a kormányfő, aki ezt civilizálatlan viselkedésnek, zsákutcának nevezte.
“Ha a pénz elköltéséhez ilyen ideológiai, politikai szempontokat kapcsolnak, akkor az biztosan rosszul lesz elköltve”
– hangsúlyozta Orbán Viktor, közölve, semmilyen politikai feltételt nem lehet összekeverni gazdasági döntésekkel. Foglalkozzon Európa a gazdaság újraindításával, mert jól látható, hogy a jogállami viták azonnal politikai vitákká válnak, és ha összekeverik őket, nem lesz gazdasági újraindítás, nem lesz költségvetés – mondta.
“Nem tanácsolom a nagyoknak meg az EU magukat oly modernnek tekintő államainak, hogy most ezzel próbálkozzanak”
– fogalmazott.
Kifejtette, szeptemberre térdre eshet jó néhány, Magyarországnál gazdagabb, de pénzügyileg sérülékenyebb ország. Példaként hozta Portugáliát – amelynek miniszterelnöke jövő hét elején Magyarországra látogat -, Spanyolországot, Franciaországot.
Ezért döntöttek úgy a “nagyok” – folytatta -, hogy vegyen fel hitelt az EU, amitől ő is “fázik”, mert a magyarok fejében az adósság az egyik legrémisztőbb dolog, ismerik az adósrabszolgaság veszélyét mint kommunista örökséget, az ország eladósítása ugyanis az 1980-as években történt.
“Amikor pedig a kommunisták modern formában visszajöttek szocialistaként, 2002-2010 között ugyanez a veszély jelentkezett devizaadósságként”
– tette hozzá.
A miniszterelnök megjegyezte, Magyarország tudna vétózni az EU-ban, de ezt csak a legvégső esetben szabad megtenni, és most lát lehetőséget arra, hogy a hitelfelvétel kockázatát megpróbálják csökkenteni. Ehhez ki kell mondani, a pénzt a gazdaságok fejlesztésére kell fordítani,
“utána pedig, ha már együtt hoztuk létre ezt az adósságot, tehát senki nem ad többet, mint a másik, akkor ne korlátozzuk egymást annak eldöntésében, hogyan használjuk fel a pénzt”.
Azzal kapcsolatban, hogy Angela Merkel német kancellár szerint a német EU-elnökség kiáll a jogállamiságért, annak csorbulását szóvá teszi még akkor is, ha Orbán Viktorról van szó, a kormányfő úgy reagált:
“nem lennék ilyen lendületes a németek helyében”,
mert ha összemérik a magyar jogállamiságot a némettel, akkor “lehet, hogy abból mi kerülünk ki győztesen”. Példaként közölte, Magyarországon elképzelhetetlen, hogy az alkotmánybírák lehessenek párttagok, ami Németországban gyakorlat.
A hazai gazdasági intézkedéseket a műsorban úgy kommentálta: áttörés van a foglalkoztatottság alakulásában.
Kifejtette, 4,5 millióan dolgoztak a járvány előtt, a “mélyponton” ez 4,37 millióra esett vissza, de néhány hete a munkanélküliség újra csökken, nő a munkahelyek száma, ami nem tiszavirágéletű jelenség, látni a szerkezeti okait.
Kormányzati beavatkozással több mint egymillió ember munkahelyét mentették meg, 70 000-80 000 körül van a fejlesztések támogatásával létrehozott álláshelyek száma, közmunkában 90 000-en dolgoznak – sorolta, úgy értékelve, hogy magához tér a gazdaság.
Ugyanakkor rámutatott, a pénzügyi-gazdasági válságoknak van egy késleltetett hatásuk is, 5-6 hónappal később, ezért már most készülnek arra, hogy január környékén várható még egy megpróbáltatás. A gyermekpornográf felvételek birtoklása miatt felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt Kaleta Gábor volt perui nagykövet ügyére reagálva a miniszterelnök közölte, meg kell hozni azokat a gyermekvédelmi törvényeket, amelyek a pedofíliára, a gyermekek kizsákmányolására, a kábítószerre, az internet veszélyeire megnyugtató válaszokat tudnak adni a szülőknek.
Az őszi törvényalkotás egyik legfontosabb kérdésének nevezte a gyermekvédelmi törvények megalkotását, megváltoztatását, szigorítását, mert “a gyermekeinket meg kell védeni”.
A Kaleta-ügyben született enyhe ítéletet annak bizonyítékának tartja, hogy sem az ügyészség, sem a bíróság nem áll kormánybefolyás alatt, mert ha ott állna, “ötször ekkora” ítélet született volna.
“Semmilyen büntetés nem tűnik súlyosnak ilyenkor”
– hangoztatta, megerősítve, nincs vége az ügynek, mert nem akarja, hogy az ország úgy érezze, olyan a kormánya, amely azt magyarázza, hogy egy erkölcsileg kényszerítő erejű helyzetben miért nem cselekszik. Ezért élni fognak a jogalkotás lehetőségével.