Egy kereső maximum 800 ezer forint adóvisszatérítést kaphat, két kereső esetén ez az összeg 1,6 millió forint a családban. Az intézkedéscsomag 600 milliárd forintba kerül, 1,5 millió kereső esetén átlag 400 ezer forintot jelent személyenként a visszatérítés – mondta.
Nagy Márton kifejtette, a Pénzügyminisztérium 4,3 százalékos GDP-növekedéssel kalkulálta az idei költségvetést, minden 1 százalékponttal magasabb növekedés 250 milliárd forint mozgásteret nyit a költségvetésben, vagyis 5,5 százalékos gazdasági növekedés felett lesz fedezet az intézkedésre.
A főtanácsadó a műsorban szólt arról, hogy Magyarország a sikeres egészségügyi védekezés következtében másfél-két hónappal hamarabb nyit, mint az uniós átlag.
Ez 1 százalékponttal nagyobb növekedési többletet jelent Magyarországnak. Mivel a második negyedévben már jóval 10 százalék feletti lehet a GDP-növekedés, ezért mondható az, hogy a nyárra, a harmadik negyedévre visszatérhet az ország a 2019. év végi teljesítményhez – közölte.
Nagy Márton felhívta a figyelmet arra, hogy fontos a beruházásvezérelte gazdasági növekedés fennmaradása, vagyis az, hogy 25 százalék feletti legyen a beruházási ráta, amely egyaránt érinti a lakossági, a vállalati és az állami szektort.
Nagy Márton szerint a magyar munkaerőpiac nagyon erősnek bizonyult a válság időszakában, mivel az uniós országokkal összevetve a magyar munkanélküliségi ráta alig emelkedett, a foglalkoztatottság szintje alig csökkent, a vállalatok megtartották a foglalkoztatottakat.
A kormány bértámogatási programjának segítségével a vállalatok ki tudták termelni a bérköltségeket, nem bocsátottak el munkavállalót, ezért a foglalkoztatottság visszaemelése 4,6 millióra gyorsan bekövetkezhet.
De nem ez a cél, hanem kétszer 50 ezer munkahelyet teremteni, 50 ezret azért, mert ennyit “pusztított el” a járvány, újabb 50 ezret pedig azért, hogy közel kerüljön az ország a teljes foglalkoztatottsághoz – mondta.
A hitelmoratóriummal kapcsolatban Nagy Márton jelezte, komoly szakmai vita folyik a Pénzügyminisztérium, a Magyar Nemzeti Bank és a Bankszövetség bevonásával, szeptember végéig a jelenlegi formájában marad a hitelmoratórium, addig lehet gondolkodni a folytatáson.
A miniszterelnök főtanácsadója szólt arról is, hogy a gazdaság újraindítása, a gazdaság teljesítményének növelése elsőbbséget élvez.
Ha a gazdaság növekszik – az idén 6 százalék feletti lehet, jövőre is szép teljesítményre lehet számítani -, akkor kezdődhet az egyensúly helyreállítása. Megfogalmazása szerint ha hamarabb történne, az törékennyé tenné a gazdaság visszaépítését, az újraindítás sikerét.