ember a levegőn (illusztráció), fotó: pixabay.com

Megépülhet az első 9 kilométeres magasságot elérő, magyar kutatórakéta

Megépülhet az első 9 kilométeres magasságot elérő, magyar kutatórakéta

A BME Aerospace Team első és egyedüli magyar csapatként részt vesz októberben az egyetemi rakétafejlesztés legrangosabb európai versenyén, a European Rocketry Challenge 9000 méteres kategóriájában. A csapat célja az, hogy Magyarországon elsőként érjék el kutatórakétájukkal a 9 kilométeres magasságot. Erről tájékoztatta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az MTI-t.

A projekt során egy egyedi szuperszonikus szuborbitális (a hangsebességnél gyorsabban repülő, Föld körüli pályára nem kerülő) kutatórakéta készül. A rakéta 3 méter hosszú, szilárd hajtóanyagú lesz – olvasható a csapat fő támogatójának közleményében. A BME Aerospace csapata 2021 szeptemberében jött létre.

A 16 fős csapat, a 11 férfi és 5 nő között van villamosmérnök, mérnökinformatikus, jármű-, gépész- és mechatronikai mérnök, orvos, csillagász, geofizikus, közgazdász, jogász és grafikus is.

Az egyetemi hallgatók és a terület legnevesebb szakembereinek célja, hogy olyan rakétát tervezzenek és szereljenek össze, amely eléri a 9000 méteres magasságot. A tervek szerint 15 000 munkaórát töltenek a projekt megvalósításával. Augusztus közepéig a fejlesztés és a laboratóriumi tesztek zajlanak. Szeptember elejéig tesztelik a rakétát, a szükséges engedélyek beszerzése és az óvintézkedések betartása mellett. Ha ezen túlvannak, szeptemberben sajtónyilvános eseményt tartanak.

Portugáliában rendezik az EuRoC 2022 nemzetközi rakétaversenyet, amelyen 25 egyetemi csapat több mint 500 hallgatója méri össze tudását, köztük a magyarok is.

A kutatócsapat szeretne megfelelni a Flight Readiness Review és a Launch Readiness Review vizsgálatokon. Fő céljuk, hogy a rakétájukat biztonságosnak és működőképesnek nyilvánítsák a nemzetközi szakértők. Következő lépésként szeretnék minél pontosabbak lenni a 9 kilométeres magasság elérésében, emellett két tudományos kísérletet is elvégeznek majd. Egy orvosbiológiai és egy légkörfizikai kísérletet is. A rakétát saját fejlesztésű számítógépes és kommunikációs rendszerrel látják el. A BME Aerospace csapat küldetését a hazai légi- és űripar képviselői – egyetemek, kutatóintézetek, cégek, állami szereplők – támogatják, továbbá Farkas Bertalan kutatóűrhajós és Besenyei Péter műrepülő világbajnok is személyes támogatásáról biztosította a projektet.

Kapcsolódó cikkek