Farkas Sándor közölte, minden korábbinál kedvezőbb adózási szabályok vonatkoznak ma a családi gazdaságokra. A vidéki nők nemzetközi napja alkalmából tartott eseményen a politikus köszönetet mondott a nőknek azért a munkáért, amellyel hozzájárulnak a magyar vidéki élet fenntartásához és jobbá, szebbé tételéhez.
“A családi gazdaságok a magyar vidéki élet és a vidéki gazdaság alappillérei, de egy jól működő gazdasághoz jól működő család is kell”
– mondta.
A háztartás és a gyermeknevelés fáradalmain túl a nők részt vesznek a családi gazdaságok feladataiban, és ezzel hozzájárulnak a családok megélhetéséhez, ami a helyben maradást és közvetve a közösségek erősödését segíti – fűzte hozzá az államtitkár.
“Hagyományosan, főleg a munka fizikai nehézsége miatt, az agrárium inkább a férfiak terepe, de már kimutatható tendencia, hogy ebben a szektorban is egyre növekszik a nők, valamint a női vezetők aránya”
– mondta.
Egy 2020-as felmérés szerint Magyarországon a gazdaságok tulajdonosainak 28 százaléka nő, míg a gazdaságokban dolgozó női alkalmazottak aránya ennél jóval magasabb.
“A nők nyitottak az agroturizmus vagy a termékek közvetlen értékesítésének innovatív formái felé, érzékenyek a környezetvédelem és a fenntarthatóság egyre fontosabb szempontjaira”
– sorolta.
Farkas Sándor közölte, hogy korszerűsítették azt a középfokú agrárszakképzési rendszert, amelyben a legfrissebb beiskolázási adatok szerint a tanulók 37 százaléka lány, és reményeik szerint vidéken, a mezőgazdaságban vagy élelmiszeriparban válnak majd kiváló szakemberré. Az agrárium 21. századi átalakulása, az automatizáció és a digitalizáció térnyerése, amit az agrárpolitika jelentős beruházási programmal támogat, további lehetőségeket nyit a nők agráriumhoz kapcsolódó szerepvállalásában – hangoztatta.
Farkas Sándor méltatta az idei év díjazottját, Nagyné Legény Ildikót, a Hajdúnánási Gazdakör, valamint a Hajdú-Bihar Megyei Ifjú Gazda Gazdakör alelnökét.
Pócs János, a térség fideszes országgyűlési képviselője köszöntötte a tavalyi év díjazottját, Kis Józsefnét, aki a Jászapáti Templomért Alapítvány elnöke, a Kis Szent Teréz Kamilliánum Közösség vezetője. A Magyar Asszonyok Érdekszövetsége által alapított Vidéki Nők Magyarországért díj olyan vidéken élő nők számára adományozható, akik élen járnak a vidék értékeinek, hagyományainak megőrzésében, a természeti környezet védelmében, a hazai mezőgazdasági gazdálkodásban, az egészséges táplálkozást biztosító élelmiszer-termelésében.
A díjátadó után a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége és a Civil Összefogás Fórum-Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF-CÖKA) jóvoltából egy aszalógépet és három befőzőautomatát adományoztak négy jászapáti nőnek.
Az eseményen részt vett mások mellett Farkas Ferenc, Jászapáti polgármestere (Fidesz-KDNP), Szőnyi Kinga, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének elnöke, Heizler Norbert, a CÖF-CÖKA országos koordinátora is.