Felsőoktatási béremelést sürget a Jobbik

Felsőoktatási béremelést sürget a Jobbik

Az egyetemi oktatók fizetésének emelését sürgette pénteki online sajtótájékoztatóján Brenner Koloman, a Jobbik országgyűlési képviselője, az Országgyűlés alelnöke.

Arról beszélt, hogy másod- és harmadállásba kényszerítenek nemegyszer doktori fokozattal rendelkező oktatókat, akik nem tudnak megélni nettó 155 ezer forintos fizetésükből, így hovatovább már bármelyik bolti árufeltöltő jobban keres náluk.

Példaként azt hozta fel, hogy míg Magyarországon egy tanársegéd átszámítva 600 eurót keres, addig Romániában ennek közel másfélszerese, Horvátországban ennél is több lenne a fizetése, míg Ausztriában négyszer, Németországban ötször ekkorák ezen a poszton a bérek.

Kifogásolta, hogy a kormányzat által ígért kétszer 15 százalékos béremelés csak az alapítványi intézmények oktatóira vonatkozik, majd arról beszélt, pártja kiemelten támogatandó nemzetstratégiai ágazatnak tekinti az oktatást, hiszen a tudás a 21. században a siker alapja. Brenner Koloman az elmúlt 12 év “tudás- és értelmiségellenes Fidesz-politikáját” okolta a kialakult helyzetért. Megjegyezte, a mostani ellenzék kormányra kerülése esetén a Jobbik azért szállna síkra, hogy külön minisztériumot kapjon az oktatás, az egyetemek pedig – amennyiben azok szenátusa ezzel egyetért – az alapítványi formából váljanak ismét állami fenntartású intézményekké.

Kapcsolódó cikkek