Nagy István úgy fogalmazott, a kormány stratégiai kérdésnek tekinti az állattartó gazdaságok versenyképességének javítását, a nagy hozzáadott értékű termelési tevékenységet jelentő hazai állattenyésztés fejlesztését.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a nagyobb, komplex projekteket támogató, Állattartó telepek fejlesztésének támogatása című felhívást 150, míg a kisebb léptékű projektekre fókuszáló Állattartó telepek megújításának támogatása című felhívást 50 milliárd forint forráskerettel hirdették meg.
Előbbiben a beruházni szándékozók 200 millió és 5 milliárd forint közötti, utóbbiban legfeljebb 200 millió forint támogatásra pályázhatnak, vagyis a két kiírás egymásra épül, kiegészíti egymást.
A tárcavezető kifejtette, mindkét megjelent felhívás segítségével az állattartók a telepek építéssel járó fejlesztését, a szükséges gépek, eszközök beszerzését és a kapcsolódó energetikai beruházásait valósíthatják meg.
“Megjelennek olyan speciális támogatási célok is, mint az ammónia-kibocsátás csökkentéséhez hozzájáruló beruházások, és lehetőség van szervestrágya kijuttatáshoz kapcsolódó gépek, eszközök beszerzésére. Emellett a termény, takarmány, illetve alomszalma tárolásához kapcsolódó fejlesztések megvalósítását is segítik”
– ismertette a miniszter.
Nagy István kiemelte, a kisléptékű beruházásokra irányuló, a kisebb állattartóknak kiírt felhívás lehetővé teszi azt, hogy kizárólag a gazdaság működtetéséhez szükséges gép- és eszközbeszerzést valósítsanak meg belőle.
A miniszter kitért arra is, hogy az előző támogatási ciklusban az állattartókat illetően, a Vidékfejlesztési Program keretében összesen 3489 darab beruházási projektet támogattak mintegy 491 milliárd forint összegben. A tárcavezető kiemelte, ezeknek a döntéseknek köszönhetően a magyar gazdák biztosítják a lakosság ellátását jó minőségű, biztonságos élelmiszerrel, mivel az állattenyésztés alapanyagot szolgáltat a feldolgozóipar részére.
“Az ágazat fejlesztését szolgáló támogatások a korábban meghirdetett, feldolgozóüzemek beruházásait támogató pályázati kiírásokkal együtt biztos fejlődési alapot jelentenek az ágazat számára”
– tette hozzá.
A támogatást üzemméret és árbevétel vonatkozásában meghatározott jogosultsági feltételeknek megfelelő mezőgazdasági termelők igényelhetik.
A fejlesztésekhez kapcsolódóan az alap támogatási intenzitás mértéke 50 százalék, ugyanakkor a megújuló energiát hasznosító technológiák – így például a napelemek – kialakításához, továbbá járványvédelmi fejlesztésekhez 70 százalékos támogatási intenzitás társul, míg az ammónia-kibocsátás csökkentését eredményező beruházások 80 százalékos támogatással valósíthatók meg. A felhívásokban meghatározott tartalmi értékelési rendszer alapján elsősorban azok a projektek számíthatnak a fejlesztési forrás elnyerésére, melyeknél igazolt azok hozzáadott értéke, pénzügyileg megalapozottak, és amelyek esetében a beruházó tartós üzleti kapcsolatokat tart fenn partnereivel – hangsúlyozta Nagy István.
A támogatási kérelmek benyújtására a kisebb léptékű projekteket támogató felhívás esetén 2024. szeptember 17-től, a komplex projekteket támogató felhívás esetén 2024. október 15-től lesz lehetőség.
A felhívások és az azokhoz kapcsolódó tájékoztató anyagok, mellékletek az Agrárminisztérium tematikus weboldalán találhatók.