A nemzetközi kezdeményezésen keresztül a tervek szerint februárban elkezdik koronavírus elleni oltóanyagokkal ellátni az alacsony és közepes jövedelmű országokat, és összesen 2 milliárd dózist osztanának szét a vakcinákból idén. Vang elmondta, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelenleg vizsgálja a kínai fejlesztésű vakcinák sürgősségi alkalmazásának lehetőségét.
Korábbi információk szerint eddig három kínai oltóanyaggyártó – a Sinopharm, a Sinovac és a CanSino – nyújtott be kérelmet arra, hogy részt vehessen a COVAX-ban, miután Kína tavaly októberben hivatalosan csatlakozott a kezdeményezéshez.
A kínai külügyi szóvivő azonban szerdán arra az újságírói kérdésre, hogy melyik kínai gyártók vakcináiból biztosítanak 10 millió dózist, nem nyújtott bővebb tájékoztatást. Hszi Csin-ping kínai elnök tavaly májusban, a WHO közgyűlésén tett ígéretet arra, hogy a koronavírus elleni kínai fejlesztésű oltóanyagokat globális közkinccsé teszik. Egyes megfigyelők szerint Peking “vakcinadiplomácián” keresztül igyekszik elterelni a nemzetközi közösség figyelmét a járvány kezdeti szakaszában, a vírus terjedése elleni intézkedéseit illetően felmerülő hiányosságokról.
A kínai hivatalos álláspont ráadásul egyre inkább kétségbe vonja azt, hogy az új koronavírus Kínából származik.

A külügyi szóvivő szerdán ismét megerősítette azt az egy nappal korábbi kijelentését, miszerint reméli, hogy az Egyesült Államok szintén meghívja majd a WHO szakértőit a koronavírus eredetének vizsgálatára. Hangsúlyozta:
“rengeteg bizonyíték utal arra, hogy a koronavírus 2019 végén a világ több részén felbukkant már”.
A WHO nemzetközi szakértőinek egy csoportja jelenleg a közép-kínai Vuhanban vizsgálódik a koronavírus eredetét kutatva. Szerdán egyebek mellett látogatást tesznek a vuhani virológiai intézetben, amelyet egyesek a koronavírus véletlen kiszivárogtatásával vádoltak.