LMP: hatalmas a bérprobléma a szociális ágazatban
A szociális szektor és a gyermekvédelem problémáiról beszélt napirend előtti felszólalásában Ungár Péter, az LMP frakcióvezetője, az ágazat legfőbb problémájaként a súlyos bérválságot jelölve meg.
Az alacsony fizetések miatt szerinte mostanra ellehetetlenült az intézmények fenntartása, mivel nem lehet elegendő, speciális szaktudással rendelkező szakembert találni, a szférában beígért 9 százalékos emelés pedig a képviselő szerint az infláció mértékét sem éri el.
“Akik a szektorban maradtak, a hivatástudatuk miatt maradtak, de hivatástudatért a boltban nem nagyon lehet venni semmit”
– jegyezte meg, azt hangsúlyozva, erre az ágazatra, nem felesleges kiadásokra kellene költségvetési forrásokat fordítani.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszában azt hangsúlyozta, 2010 óta nőtt a szociális ágazatban dolgozók megbecsültsége, miközben a legutóbbi választáson az LMP-vel együtt induló baloldali pártok kormányon csökkentették a szociális ágazatban dolgozók bérét.
“A bankokat békén hagyták, de a szociális dolgozóktól elvettek egyhavi fizetést”
– mondta, majd ezzel azt állította szembe, hogy 2010 óta három és félszeresére emelték az ágazatban a béreket.
Az államtitkár hozzátette, senki nem mondja, hogy a szociális ágazatban ideális szinten vannak a bérek, „ennél magasabb összegre van szükség, és ezen is fogunk dolgozni”.
Kitért arra is, az ellenzéki politikus által sürgetett kitagolást, azaz a nagy intézmények kisebb, emberibb, családiasabb létesítményekké alakítását néhány kivétellel megvalósították, noha ez volt „az uniós kötözködések egyik célpontja”.
Mi Hazánk: védjék meg a pedofil maffia áldozatait, büntessék meg az elkövetőket!
A „pedofil maffia” és a gyermekprostitúció áldozatainak védelmét, az ügyekben információt kiszivárogtatók megbüntetését sürgette felszólalásában Apáti István (MI Hazánk), azt hangsúlyozva, nem a rendőrség kollektív bűnösségét hirdetik, de „vannak ebben a testületben is férges részek”, amelyeket ki kellene hajítani. Arról beszélt, miközben a nemrégiben leleplezett pedofil maffia ügyének szálai egyre magasabbra érnek, a rendőrség mind súlyosabb szakmai hibákat ejt, „minden létező eszközzel lassítani kívánják az eljárást”. Példaként hozta fel, hogy rendkívül érzékeny bűnügyi információk jutottak ki elkövetőkhöz.
“Amikor a koronatanú védelmet kér, és a rendőrség mellébeszél, azt nehéz gondatlanságnak minősíteni”
– fogalmazott, azt kérdezve, mikor „csapnak szét” azok között, akik érzékeny információkat szivárogtatnak ki, illetve van-e az ügynek politikai szála.
Rétvári Bence válaszában fontos témának nevezte a gyermekek védelmét, akárcsak azt, hogy a rendőrségi nyomozás során felderítsék a tényállást, alapos gyanú esetén pedig a legrövidebb időn belül megtörténjen a gyanúsítás és a vádemelés.
Hozzátette, elnyújtja és nehezíti az eljárást a sértettek és tanúk nagy száma, akárcsak az, hogy a vallomások közötti ellentmondások tisztázása hosszabbítja a nyomozást. Felidézte, a 2010-es kormányváltáskor 81, most 700 ember ül pedofil cselekmény miatt börtönben, mint mondta, 2010 előtt a sértetteknek, azóta az áldozatoknak jogai állnak a középpontban.
A gyermekek védtelenségét kiemelve Rétvári Bence hangsúlyozta, hogy különösen azok kiszolgáltatottak, akikről nem gondoskodnak, vagy akiket nem védenek meg a szüleik.
“Ezért ezek különösen szigorúan tényállási elemek és minősített esetek a Büntető törvénykönyvben”
– említette meg az államtitkár, aki szigorú elbánást ígérve azt hangsúlyozta, ismertsége, vagyona vagy ismeretségi köre nem jelenthet senkinek mentséget ilyen vagy más ügyekben.
Jobbik: a gépjárműsportban is vonatkozzanak külön szabályok az amatőr és a profi rendezvényekre
Bencze János (Jobbik) a gépjárműsport szabályozássáról szólva kifogásolta, hogy az ágazatban nincs különválasztva a hobbi, az amatőr és a profi sport, és az amatőr sportrendezvényekre a profikkal azonos biztosítási és egyéb kötelezettséget rónak. E plusz költségek miatt számos jótékonysági autós rendezvényt nem tudnak megszervezni. Kifogásolta, hogy az erről szóló szóló 121/2024-es “gazdátlan kormányrendeletről” végtelen levelezésbe keveredett a minisztériumokkal, amikor szerettek volna eljutni ahhoz, akivel érdemben lehet beszélni a rendeletről, és akihez el lehet juttatni a szakági embereknek, autó és motorversenyzők, rendezvényszervezők kéréseit, kérdéseit.
Azt kérte, hogy a szabályozásban, biztosítási kötelezettségekben – ugyanúgy ahogy a fociban – tegyenek különbséget a profi, nagy sportrendezvények és mondjuk egy falusi rendezvény között.
Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára válaszában elgondolkodtatónak nevezte a képviselő felszólalását, jelezve ugyanakkor, hogy a sportrendezvénynek megrendezéseinek körülményeit szabályoznia kell az államnak, hogy garantálja a nézők és a sportolók biztonságát. Az államtitkár megígérte, hogy amennyiben írásban eljuttatják nekik a kérdéseiket szívesen mediál, megkeresve a téma kormányzati felelősét.