
Kalmár Mária a tatabányai Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában, Kertvárosi Általános Művelődési Központ, Lendvainé Hegedűs Tünde a székesfehérvári Kossuth Lajos Általános Iskolában, Bánhegyi Boglárka a nagytétényi Bartók Béla Általános Iskolában tanít. A Béres Egészség Hungarikum Alapítvány kuratóriuma több tucat jelölt közül választotta ki a díjazottakat, a nyilvános felhívásra bárki jelölhetett olyan pedagógust, akit egészséglelkesnek tart.
Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola
Idén olyan általános iskolai tanárokat akartak jutalmazni, akik nemcsak beszélnek az egészségmegőrzés fontosságáról, hanem tesznek is a jövő generáció egészségéért, saját viselkedésükkel követendő példát mutatnak tanítványaiknak és környezetüknek. A jelöltek esetében kiemelten értékelték a változatosságot és a fenntarthatóan működő egészségmegőrző tevékenységet. Béres József felidézte, hogy az alapítvány 2011 tavaszán reprezentatív kutatást végzett a hazai általános iskolák egészségfejlesztési helyzetéről. A kutatásból kiderült, hogy tízből hat iskolában van olyan egészségfejlesztésért felelő pedagógus, aki szívügyének érzi, hogy tegyen a fiatalok egészségmegőrzéséért.
Az egyik díjazott, Kalmár Mária elmondta, hogy rendszeresen szervez táborokat, túrákat, amelyeken a többi között gyógynövényekkel és különböző gombafajtákkal ismerkednek meg a résztvevők. Mivel iskolájukban a tizenkét-tizenhárom éves gyerekek már dohányoznak, előadásokon hívják fel figyelmüket a káros hatásokra. Gyümölcsnapokat tartanak, hogy a sok hamburger és pizza helyett az egészséges táplálkozással is megismertesse tanítványait, ezen kívül pedig csatlakoztak a kézmosás világnapjához. “Nehéz rávenni a diákokat, hogy tegyenek valamit saját egészségükért” – magyarázta, hozzátéve, hogy nagy szükség van arra, hogy a családokat is bevonják az egészségtudatos életbe, ezért a többi között ingyenes szűrővizsgálatokra invitálták őket.
Véleménye szerint a szülőkben is tudatosítani kell a megelőzés és szűrések fontosságát, ugyanis ők maguk sem mennek el, és gyerekeiket sem viszik el vizsgálatokra, így egyebek mellett az ingyenes HPV-oltásra. Kalmár Mária – aki hetedik osztályban osztályfőnök, valamint első osztályban is tanít – délutánjait és hétvégéit is rászánja, hogy egészségfejlesztéssel, egészségneveléssel foglalkozó programokat szervezzen a diákoknak.
A díjat 2008 óta minden évben meghirdetik a Magyar Egészségügy Napja (július 1.) alkalmából. Évről évre olyan civileket díjaznak, akik közösségük aktív tagjaként másokat is arra ösztönöznek, hogy tekintsék értéknek az egészséget, és tegyenek annak megőrzéséért.