Egy páciens megkapja a német-amerikai fejlesztésû Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina harmadik, emlékeztetõ adagját a fõvárosi Szent Imre Kórházban 2021. november 17-én, fotó: Kovács Tamás/MTI

Koronavírus: így állunk a vírus elleni küzdelemmel február 15-én

Koronavírus: így állunk a vírus elleni küzdelemmel február 15-én

Magyarországon a beoltottak száma 6 383 559, közülük 6 142 438-an a második, 3 771 453-an pedig már a megerősítő harmadik oltást is megkapták. 4411 új fertőzöttet igazoltak, amivel a járvány kezdete óta 1 721 483-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Meghalt 123, többségében idős, krónikus beteg, ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 42 754-re emelkedett. Ezt közölte a koronavirus.gov.hu kedden.
A kormányzati portálon azt írták, a gyógyultak száma folyamatosan nő, most 1 468 444, az aktív fertőzöttek száma 210 285.

Kórházban 5291 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 211-en vannak lélegeztetőgépen. A regisztráció és az időpontfoglaló folyamatosan nyitva van az oltáshoz, csütörtöktől szombatig pedig ismét lesz oltási akció. Azt írták, az 5-11 éves korosztályban több mint 87 000-en, a 12-17 éves korosztályban 277 000-en már felvették az oltást. Februárban is minden csütörtökön, pénteken és szombaton van oltási akció a kórházi oltópontokon. Az oltásra továbbra is kiemelten várják az oltatlanokat és azokat, akik már négy hónapnál régebben kapták meg korábbi oltásukat. A megerősítő oltás mindenkinek javasolt, aki már négy hónapnál régebben kapta meg az előző oltását – írták, hozzátéve, a harmadik oltás után ismét 80-90 százalékosra emelhető a védettség.

A központi oltópontokon továbbra is öt vakcina közül lehet választani, emellett a háziorvosok is folytatják az oltásokat.

A kormányzati portál közölte, a negyedik oltás is foglalható és kérhető már, akár az oltási akciókban is. A negyedik oltás kérhető 18 év felett, ha a harmadik oltás beadása óta már eltelt négy hónap. Az olthatóság megítéléséért az oltóorvos szükség esetén konzultálhat a kezelőorvossal, a háziorvossal.

“Az oltóanyag-választás minden esetben az oltóorvos feladata, aki a pácienst ismerve, a szakmai szempontok alapján dönt. Általános ellenjavallata egyik kombinációnak sincs”

– írták.

Az 5-11 évesek oltása továbbra is csak előzetes időpontfoglalással lehetséges a kórházi oltópontokon vagy a házi gyermekorvosoknál.

Emlékeztettek, az eredetileg tervezett február 15. helyett csak május 1-től alakul át a védettségi igazolvány oltási igazolvánnyá. Azok a védettségi igazolványok, amelyeket a fertőzésen átesettség alapján állítottak ki, május elsején veszítik el az érvényességüket. Az oltási alapon jelenleg érvényes védettségi igazolványok automatikusan érvényesek maradnak májustól, ha a tulajdonosuk az előző oltástól számított 6 hónapon belül megkapta a második, illetve a harmadik oltását is. Az egészségügyi intézmények és a tömegközlekedés mellett továbbra is maszkot kell viselni az üzletekben, a bevásárlóközpontokban, a postákon, az ügyfélszolgálatokon, a színházakban, a mozikban, a múzeumokban és a sportrendezvényeken. A beltéri kulturális és egyéb rendezvényeken, az edzőtermekben, az uszodákban, a fürdőkben, a vendéglátóhelyeken pedig az ott dolgozóknak kötelező a maszkhasználat.

A munkáltatók előírhatják az oltást dolgozóiknak. Az állami szférában elvárt az oltás felvétele, az önkormányzatoknál erről a polgármesterek dönthetnek.

“A dolgozóiknak oltást előíró vállalatok a megyei oltási munkacsoportoktól is kérhetnek vakcinát, ebben az esetben az üzemorvosok is elvégezhetik az oltást”

– írták.

A koronavirus.gov.hu oldal térképe szerint eddig Budapesten (301 948) és Pest megyében (237 222) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén (98 681), Győr-Moson-Sopron (92 562), Szabolcs-Szatmár-Bereg (91 369), Hajdú-Bihar (90 450) és Bács-Kiskun megye (87 737). A fertőzéssel legkevésbé érintett megye továbbra is Tolna (36 450). Hatósági házi karanténban 18 572-en vannak, a mintavételek száma 10 520 765.

Kapcsolódó cikkek