Soros György megnyilatkozásait, a hozzá kötődő Nyílt Társadalom Alapítvány tevékenységét, vagy az Európával kapcsolatos elképzeléseinek fő közvetítő eszközét, a Project Syndicate médiaportált megtekintve
“nincs szükség semmiféle összeesküvés-elméletre”
– mondta a BBC brit közszolgálati televízió HardTalk című interjúműsorának hétfői adásában Kovács Zoltán, aki úgy véli, Soros György intézményi hálózata komoly hatalmat gyakorol, anélkül, hogy valaha is választói felhatalmazást kapott volna erre.
Arra a riporteri felvetésre, hogy ezek civil társadalmi szervezetek, amelyek az emberi jogok érvényesítésének szószólói, az államtitkár kijelentette, a Soros Györgyhöz köthető nem kormányzati szervezeteknek a magyar kormány nézete szerint semmi közük a civil társadalomhoz. Hozzátette,
a civil társadalom alulról építkezik, és ilyen szervezetekből Magyarországon jelenleg 65 000 működik.
Arra a felvetésre, hogy Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke a BBC-műsornak nyilatkozva a szervezet kormányzati zaklatásáról és munkájának akadályoztatásáról számolt be, Kovács Zoltán úgy reagált:
“a kormány vitában áll pár tucat szervezettel, de ezeknek a szervezeteknek nincs közük az alulról építkezéshez, nem az emberek akaratát testesítik meg”.
Kovács Zoltán szerint a három évvel ezelőtti migrációs válság óta egyre nagyobb a távolság “a nyugat-európai balos-liberális politikai elit” és a tagországok választói között. Hozzátette, ezt a rést be kell zárni, mert ha még tovább szélesedik, romba döntheti az Európai Uniót.
Az államtitkár cáfolta, hogy a Közép-Európai Egyetem (CEU) távozott volna Budapestről. Úgy fogalmazott, hogy
a CEU tevékenységének az az eleme távozott, amely nincs összhangban a magyar joggal.
Ugyanakkor Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora a BBC-műsorban kijelentette, a CEU két részre hasad, ami
“tragikus, mivel itt van az otthonunk, de az Orbán-kormány így döntött”.
Ignatieff szerint a kormány nem hajlandó aláírni azt a megállapodást, amely a 2017-ben elfogadtatott törvény alapján szükséges a CEU további budapesti tevékenységéhez, az aláírás híján viszont az egyetem Budapesten nem adhat ki amerikai akkreditáció alapján kiállított diplomákat.
“Ezek tények, ezt nem én találom ki”
– fogalmazott.
Michael Ignatieff szerint a magyar kormány “olyan rezsim, amely ellenségesen viszonyul minden szabad intézményhez”.
“Soha nem tagadtam, hogy (Magyarország) szabad társadalom, ám itt mégis az egypártrendszer új formája kezd megszilárdulni, egy európai országon belül”
– mondta a CEU vezetője.
Ignatieff szerint a magyar kormány Soros Györggyel kapcsolatos álláspontja “fantasztikus összeesküvés-elmélet”.
“Ennek a rezsimnek a (választói) bázisát mozgósító kampányhoz van szüksége Soros Györgyre”
– tette hozzá.
A CEU rektora szerint Soros György kapacitása a magyarországi fejlemények befolyásolására
“gyakorlatilag zéró (…) akinek nagyon komoly lehetősége van erre, jó vagy rossz irányban, az Orbán Viktor”.