A belga biztosjelölt nyitóbeszédében hangsúlyozta, biztosítani kívánja továbbá a nők elleni erőszak leküzdését célzó Isztambuli Egyezmény teljes körű végrehajtását. Mint mondta, biztosként a nők jogaira vonatkozó ütemtervet szeretne jövőre előterjeszteni, amely iránytűként szolgál a 2025 utáni időszakra vonatkozó új, nemek közötti egyenlőségi stratégiához.
Lahbib rámutatott: sokak számára “a diszkrimináció kegyetlen valóság, állandó akadály egész életük folyamán”, ezért az új bizottságnak megújított stratégiákkal kell megerősítenie a roma emberek, az szexuális kisebbségekhez tartozók és a fogyatékossággal élők támogatását.
A válságok kezelésével kapcsolatban felhívta a figyelmet: nem elég, ha az EU rögtönzött válaszokat ad a válsághelyzetekre, ehelyett proaktívan fel is kell rájuk készülnie, ezért mandátuma keretében erőteljes uniós felkészültségi uniós stratégia kialakítására fog összpontosítani.
“A stratégia a proaktív megközelítésre, az ágazatok és kormányok közötti koordináció fokozására valamint az emberek felkészítésére fog koncentrálni”
– mondta. Biztosként továbbá meg szeretné erősíteni éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességet és új stratégiáit fog kidolgozni közegészségügyi veszélyek kezelésére irányuló orvosi ellenintézkedések támogatására. A humanitárius válságokról szólva azt mondta, az EU-nak továbbra is vezető szerepet kell játszania a fellépésben, segítve a rászorulókat, semlegességre, pártatlanságra alapozva. Véleménye szerint nem fenntartható hogy a humanitárius hozzájárulások 90 százaléka a világ csupán 20 országából származik.
“A közpénzek nem elegendőek a megugró szükségletek kielégítésére, cél az, hogy a magánfinanszírozás és a fejlesztési pénzintézetek hatalmas forrásainak egy részét a humanitárius szükségletek kielégítésére fordítsuk”
– jelentette ki.
Hölvényi György a KDNP EP-képviselője a biztosjelölthöz intézett kérdésében rámutatott, a humanitárius válságok – például Libanonban, Szudánban, Jemenben, Szíriában és Kongóban – hosszabb ideig tartanak, és több embert érintenek, mint korábban.
A képviselő azt szerette volna megtudni, hogy Lahbib milyen garanciákat tud adni arra, hogy a pártatlanság szellemében lép fel a válságkezelések terén. A biztosjelölt szerint egy polarizált világban semlegességet egyre nehezebb megvédeni, ami a humanitárius jog és elvek egyre nyilvánvalóbb megsértésében nyilvánul meg. A közel-keleti konfliktussal kapcsolatos álláspontját kifejtve elmondta, hogy belga külügyminiszterként kiegyensúlyozott megközelítést képviselt, amelyet a civil szervezetek, a palesztinok és az izraeliek is nagyra értékeltek.
“Ez lehetővé tette, hogy kapcsolatban maradjak az összes érintett féllel, mert ha meg akarunk oldani egy konfliktust, a legjobb, ha mindkét fél egy asztalnál ül”
– jelentette ki.