A darabot – melyet november 29-én a Hagyományok Házában láthat először a közönség – a Magyar Állami Népi Együttes tánckara és zenekara kelti életre, olyan kiemelkedő művészek közreműködésével, mint Gera Attila, Margetán Máté, vagy a szólót éneklő Hetényi Milán – áll a tájékoztatóban.
Az előadás a fúvós hangszerek gazdag világát és a fúvós zenészek generációinak hagyományőrző szerepét állítja a középpontba.
Az alkotók célja, hogy a nézők a fúvós hangszerek sokszínűségén keresztül felfedezhessék a Kárpát-medence kulturális gazdagságát és a zene örök értékeit.
“A Zenészportrék nem egyszerűen egy zenés-táncos előadás, hanem tisztelgés azon zenészek előtt, akik a dallamok révén örökítették tovább kultúránk színeit”
– fogalmazott Mihályi Gábor, a Magyar Állami Népi Együttes vezetője.
A műsor készítésénél erős rendezői koncepció volt, hogy minden ötlet és minden alkotó a zeneszerzőkhöz és a zenészekhez kapcsolódjon – tette hozzá Mihályi Gábor, megjegyezve, hogy az előadás során megszólalnak a kivételes hangzásvilágú hagyományos instrumentumok a pásztorfurulyától a kavalon, magyar dudán át egészen a városi zenészek körében ismertebb klarinétig, a tárogatóig, illetve a szaxofonig.
Az alkotók szándéka szerint a nézők a főszereplő emlékein keresztül járhatják be a Kárpát-medence különböző tájegységeit.
Azt írták, a történet egyszerre eleveníti meg a gyermekkort a Rábaközben, a dél-alföldi fiatalságot, a katonáskodás éveit Romániában, majd a felnőttkort Székelyföldön. Minden tétel más tájegység zenei és táncos világát idézi fel, így a nézők egy teljes kulturális körképet kapnak a fúvósok hangzásvilágában.
“Az előadás zenei anyaga tudatosan autentikus, a hagyományos magyar népzenére épít, miközben a népzene hagyományozódását és annak továbbélését is bemutatja”
– emelte ki Gera Attila, az előadás zeneszerzője, aki az este folyamán összesen kilenc különböző fúvós hangszeren játszik majd.
Az együttes közleménye szerint a Zenészportrék-sorozat első részei – mint az Elfújt emlékek – a Magyar Állami Népi Együttes zenészeit és azok zenei világát helyezi reflektorfénybe, de már azt tervezik, hogy a jövőben a magyar népzenéből merítkező, más zenei műfajokból érkező, kiemelkedő művészeknek is teret adnak majd egy-egy részben.