Kanász-Nagy Máté a jövő heti dubaji klímacsúcs kapcsán arról beszélt: a kormány gyakran hangoztatja, hogy az atomenergia a klímasemlegességi célokat szolgálja, azonban a megújuló energiákhoz képest az atomenergia nem zöldebb és a klímacélok elérésében sem tud segíteni.
Rámutatott, egy kilowattóra áram előállítása az atomenergia esetében 66 gramm károsanyag-kibocsátást jelent, míg a napenergiánál ez 30, a szélenergia teljes élettartamánál 10 gramm ez az érték.
“Ráadásul a megújuló energiára való átállás rövidebb idő alatt megvalósítható, mint egy atomreaktor építése”
– tette hozzá.
Az ellenzéki politikus a Paks II. projektet az évszázad legrosszabb üzletének nevezte Magyarországon, mivel a kormány orosz hitelből akarja azt megvalósítani, és mintegy 4800 milliárd forintos költséggel számol.
Jelezte, az LMP a klímacsúcs alkalmából bemutatott tízpontos klímasemlegességi javaslatának hatodik pontja arról szól, hogy meg kell szabadulni az atomenergiától.
“Helyette épületszigetelési programmal, valamint a megújuló energiákra való átállással lehet küzdeni az éghajlatváltozás negatív kihívásaival”
– mondta.
Kanász-Nagy Máté szerint az a politika, amely a szénhidrogénektől vagy az atomenergiától teszi függővé az országot, nem a klímasemlegesség és nem is a fenntarthatóság útja, nem egy zöld út Magyarországnak.