fotó: pixabay.com

Oszló holttestet találtak Budapesten

Oszló holttestet találtak Budapesten

Egy hónappal Kodelka Ferenc hentesmester meggyilkolása és feldarabolása után, 1925 februárjában újabb brutális rablógyilkosság borzolta a kedélyeket Magyarországon a Magyar Nemzet cikke szerint. Azt írták, hogy a gyönyörű és fiatal Leirer Amáliát ugyan nem darabolta fel a gyilkosa, de holttestének felfedezése mégis éppen olyan felkavaró volt a nyomokóznak, mint a Léderer-ügy hentes áldozatának, Kodelkának a látványa. A nő teteme már oszlóban volt a Teréz körúti lakásában, amikor rányitották az ajtót. Száz évvel ezelőtt ez a brutális bűncselekmény foglalkoztatta a magyarokat.

“A hanyatt fekvő holttest teljesen elfeketedett, mire rátaláltak. A halántékán lévő hatalmas sebhely arról árulkodott, hogy a fiatal nőt baltával vágták fejbe. Bal keze görcsös mozdulattal megmerevedett a levegőben, jobb kezében lila női selyemnadrágot tartott. Végtagjait széttárta, amely kéjgyilkosságot sejtetett. Blúza a nyakába csavarodott. Az oszló testen egy lecsorgó vérnyom emléke az ágyról egészen a padlóig vezette a helyszíni szemlén résztvevők tekintetét. Orrfacsaró volt a bűz. A szűk kis budoárban két ágyat helyeztek el egymástól körülbelül negyedméternyire. A másik gondosan, szépen bevetetten porosodott.

‘Férfi tenyérnyomok látszanak a vánkosokon és a lepedőn is szerteszéjjel, tehát a gyilkos a bűntény elkövetése után véres kezét az ágyruhába törölte’

– olvasható az Esti Kurir 1925. február 20-i számában.

Előbb az ujjlenyomat

Tizenegy óra is elmúlt, mire a helyszínre ért a nagy rendőri bizottság: Horváth Antal rendőr-főtanácsos, dr. Szrubián Rezső rendőrtanácsos, Vogl József rendőrkapitány, valamint Angyal László detektív-főcsoportvezető, több detektívcsoport vezetője. A tetthelyre hívták Bubits Jenő vizsgálóbírót és a kor egyik legnevesebb igazságügyi orvosszakértőjét, Kenyeres Balázs professzort, a törvényszéki bonctani intézet vezetőjét is. Addig semmihez sem nyúltak a rendőrök, amíg a daktiloszkópiai osztály vezetője, dr. Schreiber Dániel rendőrkapitány tisztviselőtársaival el nem kezdte a munkát a belülről kulcsra zárt lakásban. Először levették az ujjlenyomatokat és csak ezután kezdődött a nyomozás

A detektívek a gyilkos eszközt keresték. Tüzetesen átvizsgálták a lakást, amelyben minden bútort ujjnyi vastagon belepett a por.

Órákig tartó keresés után sem jutottak eredményre. Sem az előszobában, sem a konyhában nem találták meg azt az eszközt, amellyel a gyilkosságot végrehajthatták.

A titokzatos vendég

Egyértelmű volt, hogy a 26 éves nő jó pár hónapja lehet halott. 1925. február 19-e volt, de 1924. december 21-énél frissebb, kinyitott újságot nem találtak a Teréz körúti lakásban. Az ágy melletti éjjeli szekrényen feküdt a Pester Lloyd aznapi száma. A nyomozók megállapították, hogy azt olvasták utoljára, tehát azon a napon ölhették meg. Ezt erősítette az a tény is, hogy december 22-től kezdve minden megrendelt lap az előszoba padlóján landolt, mivel odáig tudták bedobni az ajtórésen.

‘Az első tekintetre mindjárt látszott, hogy a meggyilkolt Leirer Amália vendégséget fogadhatott a gyilkosság előtt a magányos lakásában. Ezt abból következtetik, hogy az asztalon két likőrös poharat találtak. Háromnegyed részben üres konyakos palack az asztalon, a hamutárcában cigarettavégek, szemmel láthatóan az esti órákban ketten szórakoztak a szalonban’

– írta meg az említett újság.

A karácsony előtti kártyaparti lapjai még az asztalon hevertek. Francia kártyák voltak és úgy helyezkedtek el, ahogy kiosztották őket. A detektívek arra tippeltek, hogy beszélgettek, iszogattak, és a gyilkos elérte, hogy a nő teljesen lerészegedjen. Vajon kivel töltötte élete utolsó óráit Leirer Amália? Ahhoz, hogy erre választ kapjanak, előbb ki kellett deríteniük mindent a szép és csinos nőről, akire megfeketedett, oszló holtteste még csak nem is emlékeztetett.” – olvasható a napilap vasárnap közzétett cikkében.

Ha kíváncsi rá, hogyan folytatódik a izgalmas történet, kattintson ide!

Kapcsolódó cikkek