Nagy Gergely Sándor elmondta, legutóbb 2013-ban született náluk tamarin, ő a mostan világra jött állatok apja. Az anyjuk 2018-ban érkezett Debrecenbe a szegedi vadasparkból.
“Az utódnevelésből mindkét szülő példásan kiveszi a részét: az egyelőre ismeretlen nemű csöppségek idejük nagy részét apjuk bundájába csimpaszkodva töltik, anyjuk táplálja őket, étvágyuk kifogástalan”
– ismertette az igazgató hozzátéve, hogy az immár négyfős tamarincsaládot a látogatók is megtekinthetik az intézmény trópusi házában.
A karmosmajmok alcsaládjába tartozó aranykezű tamarinok (Saguinus midas) Dél-Amerika északi erdőségeiben őshonosak, 4-15 fős csoportokban élnek, amelyeken belül a domináns nőstény joga a hímekkel való párosodás.
Sötétbarna vagy fekete testszőrzetüktől jól elüt narancssárga-arany kezük és lábfejük, amelyről a nevüket kapták. Tudományos elnevezésük az ókori görög mitológiából ismert Midász királyra utal, aki érintésével mindent arannyá változtatott.
“Az élőhelyét veszélyeztető erdőirtások miatt a faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kihalással fenyegetett fajokat tartalmazó Vörös Listáján. A debreceni állatkertben az Európai Törzskönyvi Program (ESB) keretében tartanak aranykezű tamarinokat”
– tájékoztatott Nagy Gergely Sándor.