Albínó kenguru bébik a Szegedi Vadasparkban

Albínó kenguru bébik a Szegedi Vadasparkban

fotó: Kelemen Zoltán Gergely/MTI

Néhány hónap eltéréssel két albínó Benett-kenguru (Macropus rufogriseus) született a Szegedi Vadasparkban, az idősebb testvér a szép napsütéses időben már kibújik anyja erszényéből, a fiatalabbnak csak a feje bukkan elő néha.

A Benett-kenguruk nagyon kicsi és fejletlen utódokat hoznak világra, így a jövevények születésének időpontját nehéz meghatározni, valószínű azonban, hogy az idősebb kölyök 2011 késő őszén vagy tél elején született, a fiatalabb pedig valamikor az idei év elején – közölte Veprik Róbert igazgató. Az albínó kenguru igazi kuriózum, bár a Szegedi Vadasparkban korábban már három példány is született, egyiküket meg is figyelhetik a látogatók az állatok kifutójában. Az albinizmus örökletes tulajdonság, amely a színanyag termelődésének zavara következtében jelenik meg. A természetben az albínó kenguruknak nem sok esélye lenne a ragadozókkal szemben, annyira feltűnőek a zöld környezetében, állatkertben azonban életben maradhatnak.    

albínó kenguru

fotó: Kelemen Zoltán Gergely/MTI

A Tisza-parti város állatkertjében féltucat felnőtt Benett-kenguru él, amelyek rendszeresen szaporulattal örvendeztetik meg gondozóikat. Jelenleg a négy nőstény mindegyike nevel kölyköt az erszényében. A kifejlett korukban 13-18 kilogrammos állatok a mérsékelt égövi erdők és füves síkságok lakói Kelet- és Délkelet-Ausztráliában. Általában magányosak, de táplálkozáskor akár harmincfős csapatokba is verődhetnek. Főleg szürkületkor és éjszaka aktívak, napközben elbújnak pihenni. Fűfélékkel és más lágyszárúakkal táplálkoznak. Ha izgatott vagy melege van, a Benett-kenguru mellső végtagjainak nyalogatásával hűti le magát. A nőstények vemhessége 30 nap, egyszerre egy utódjuk születik, amely nagyon kicsi és fejletlen, testsúlya az 1 grammot sem éri el. A kicsi általában hét hónapot tölt az erszényben, de az utódok szoptatása 12-17 hónapig is eltarthat.  A Benett-kengurukat elterjedési területükön minden államban törvény védi. Valaha módszeresen vadászták húsáért és prémjéért, emiatt és az erdőirtás következtében jelentősen csökkent számuk, amely azonban az utóbbi időben újra emelkedik.

Kapcsolódó cikkek