A 2017 óta Belgiumban tartózkodó Rafael Correa nemsokkal azután tette közzé az illetékes belga hivatal menekültstátusz megadásáról szóló április 15-i döntését,
hogy Quito pénteken kiadatási kérelmet nyújtott be vele szemben.
A belga napilap idézi Ivan Saquicelát, az ecuadori legfelsőbb bíróság elnökét, aki a Teleamazonas televíziós csatornának adott interjújában azt mondta, a törvénynek megfelelően kezdeményezte és aláírta Rafael Correa kiadatási eljárását kezdeményező végzést. A következő lépés az, hogy diplomáciai szinten megtegyék a szükséges és nélkülözhetetlen intézkedéseket a kiadatás érdekében.
“Correa Twitter-oldalán a kormány ‘bohócának’, valamint ‘bábjának’ nevezte az ecuadori legfelsőbb bíróság vezetőjét”
– emlékeztett a belga napilap.
Egy ecuadori bíróság 2020 áprilisában, távollétében nyolc év börtönre ítélte az elnöki hivatalt 2007 és 2017 között betöltő Correát, és szintén börtönbüntetést kapott volt alelnöke, Jorge Glas is, akárcsak az ügy 15 másik vádlottja. A döntés után a latin-amerikai ország az Interpollal akarta köröztetni a volt elnököt, de az egész világra kiterjedően működő nemzetközi rendőri szervezet nem volt hajlandó együttműködni Ecuadorral ebben. Correa ugyanis azt állította, hogy politikai üldöztetés áldozata a saját hazájában.