fotó: pixabay.com

Segítenek, hogy jobban aludjanak a gyerekek

Segítenek, hogy jobban aludjanak a gyerekek

Alváslabor nyílt a Szent János Kórházban, az intézmény csecsemő- és gyermekosztályán szakmai csoport bevonásával vizsgálják a gyerekek alvási zavarai mögött meghúzódó okokat.

A tájékoztatás szerint a különböző kórokokra visszavezethető alvásbetegségek diagnosztizálására a társszakmák közvetlen bevonásával nyílik az intézményben lehetőség. Így neonatológus mellett gyermekek ellátására szakosodott neurológus, fül-orr-gégész, endokrinológus, pszichológus dolgozik együtt, ezért

valamennyi alvásbetegség diagnózisa és szükséges kezelése megoldható.

A poliszomnográfia alkalmazása szakmailag indokolt az újszülöttkori, csecsemőkori és gyermekkori apnoék (légzéskimaradás), a periodikus légzés, a felületes légzés, valamint az obstruktív alvászavar esetén. A koraszülöttség, izomszövet-sorvadás, kifejezett izomtónus-csökkenés, a koponya és arc alaki rendellenességei, az újszülöttkori tüdőbetegség, a szorongásos álmok, a restless leg (nyugtalan láb) szindróma, a GOR (reflux), az epilepszia szintén hajlamosít alvászavarok előfordulására.

Egyes vizsgálatok alapján az újszülöttkorban előforduló obstruktív apnoe nagyban hajlamosít a csecsemőkori hirtelen halál kialakulására.
fotó: pixabay.com

A gyermekkori alvászavarok igen gyakoriak; a gyermekek mintegy 30 százaléka érintett a problémában. Ennek nemcsak az agy optimális fejlődése szempontjából van rendkívüli jelentősége, hanem azért is, mert az alvászavar jelentősen befolyásolja a gyermek és családja életminőségét, és későbbi megbetegedéseket is előidézhet. Széleskörű vizsgálatok bizonyították, hogy a korai alvászavarok hatással vannak a későbbi viselkedészavarok kialakulására, ezért figyelmet igényelnek már az első életévben. A korai alvászavarok, amiket a szülők jeleztek, gyakran összefüggenek a 4-7 éves korban jelentkező viselkedési és tanulási problémákkal.

Kapcsolódó cikkek