forrás: pixabay.com

Müller Cecília: a várandósok is megkaphatják a második oltást

Müller Cecília: a várandósok is megkaphatják a második oltást

A terhesség 36. hete előtti időszakig a második védőoltást is megkaphatják a várandós kismamák az újabb nemzetközi és hazai szakmai tapasztalatok és vélemények alapján. Ezt közölte az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs szerdai online sajtótájékoztatóján.

Müller Cecília azt mondta, az újabb eredmények és publikációk alapján, a Heim Pál Gyermekkórház kezdeményezésére, az infektológiai, valamint a szülészeti szakmai kollégium véleménye alapján módosították a várandósok és a szoptató kismamák koronavírus elleni védőoltásának ajánlását. Továbbra is érvényes, hogy az mRNS-alapú vakcinákat, vagyis a Pfizer és a Moderna oltóanyagát kaphatják meg a kismamák.

“A terhesség 12. hete után, vagyis a második trimeszter alatt kapják meg ezután is az első védőoltást, a változás az, hogy az oltóorvos és a szülész-nőgyógyász mérlegelése alapján a másodikat a várandósság 36. hetéig, vagyis a szülés előtti negyedik hétig szintén be lehet adni. Annak, aki a terhessége alatt csak az első adagot kapta meg, a szülést követő második héttől javasolt a második adag beadása”

– ismertette Müller Cecília.

Müller Cecília közölte: már 4,9 millióan regisztráltak a koronavírus elleni védőoltásra. A regisztráltak 80 százaléka, 4 391 794 ember megkapta legalább az első oltást, 2 559 041 embernek pedig már az oltás második adagját is beadták Magyarországon. A Janssen oltóanyagból egy adag is elegendő a kellő fokú immunitás kialakulásához.
Az oltóanyagok továbbra is folyamatosan érkeznek: szerdán 64 800 adag Moderna-, csütörtökön 67 200 AstraZeneca-vakcina várható. Az oltópontokon, a háziorvosi rendelőkben és az oltóbuszokon is “szaporán folyik a munka”, hogy a regisztráltak minél előbb megkapják oltásukat.

A Magyar Honvédség oltóbuszai jelenleg borsodi kistelepüléseken végeznek szolgálatot. Mostanáig 9 megyében 81 településen, 18 ezer embert oltottak be. Müller Cecília megjegyezte, mivel a Janssen-vakcinából egy adag is elég, ezért a “praktikusság okán” ezzel oltanak a honvédségi oltóbuszokon.

A tisztifőorvos kiemelte: rendkívül fontos, hogy a lakosság továbbra is ütemezetten, minden lehetőséget megragadva, a lehető legszélesebb körben vegye fel a védőoltást. Előzetes regisztráció után továbbra is lehet időpontot foglalni, jelenleg Szputnyik, Sinopharm-, vagy AstraZeneca-vakcinára. Kérdésre válaszolva közölte: aki valamiért nem tud megjelenni második oltásának időpontjában az oltóponton, hívja fel az oltópontot és jelezze.

Így meg is tud beszélni egy másik időpontot, az ő időpontjára pedig behívhat mást az oltópont.

Müller Cecília elmondta, a regisztrált 16-18 évesek 90 százaléka már foglalt időpontot. Felhívta a figyelmet, hogy akik nem foglalnak időpontot szerdán, azok a fiatalkorúak nem tudják felvenni védőoltásukat a csütörtöktől jövő keddig tartó kampány során. Az oltásra érkező fiataloktól azt kérte: vigyék mgaukkal kinyomtatott igazolásukat az időpontfoglalásról; továbbá a kitöltött, általuk és valamelyik szülőjük részéről is aláírt hozzájáruló nyilatkozatukat, valamint taj-kártyájukat és személyiigazolványukat.
Kitért arra is, hogy azok, akik május 18-ig nem töltik be 16. életévüket most nem tudják felvenni az oltást, de regisztrációjuk későbbi oltási lehetőségre érvényes lesz.

“A Magyarországon jelenleg elérhető oltóanyagok közül csak a Pfizer-vakcinával lehet oltani a 16-18 éves korosztályt”

– emlékeztetett.

Kérdésre válaszolva azt mondta, a 16-18 éves korosztály regisztrációja a mostani oltási kampánytól függetlenül folyamatos, a későbbiekben a lakosság számára megnyitott oltási lehetőségeket tudják igénybe venni. Az országos tisztifőorvos kiemelte, a járványügyi adatok – elsősorban a védőoltások folyamatos beadása, valamint a jelenleg is érvényben lévő védelmi intézkedéseknek köszönhetően – kedvezően alakulnak. A kórházban ápoltak száma háromezer alá csökkent. Jelenleg 2974 ember van kórházban, közülük 361-en vannak lélegeztetőpen. Müller Cecília azt mondta, az elmúlt napon 905 új fertőzöttet regisztráltak és 96 jellemzően idős, krónikus betegségben szenvedő beteg hunyt el. Kiemelte, egyre csökken az aktív fertőzöttek, és egyre nő a gyógyultak száma.

Elmondta, hogy mivel az elmúlt időszakban “mozgás” volt tapasztalható a főváros és agglomerációjának szennyvízében mért koronavírus örökítőanyagának mennyiségében, ezért a Nemzeti Népegészségügyi Központtól (NNK) kérte: ezeken a helyeken gyakrabban végezzenek vizsgálatokat.

“Az NNK szerdai adatai alapján Budapesten és környékén is elkezdett csökkenni a koronavírus örökítőnyagának szennyvízben mért mennyisége”

– közölte Müller Cecília, aki szerint ez azt vetítheti előre, hogy nem várható emelkedés a fertőzöttek számában, azt is jelzi továbbá, hogy a teraszok nyitása sem okozott többlet fertőzéseket.

Az országos tisztifőorvos felhívta a figyelmet, hogy május 12. az ápolók nemzetközi napja. 1820-ban ezen a napon született az ápolóképzés kiemelkedő alakja: Florence Nightingale.

“Ő fogalmazta meg, hogy az ápolónő munkája háromszoros érdeklődést kíván: szellemi érdeklődést az eset iránt, szívbeli érdeklődést a beteg ember iránt és szakmai érdeklődést a gyakorlati munka technikája iránt”

– ismertette Müller Cecília, majd hozzátette, Magyarországon és a világon 1982 óta ünneplik az ápolók nemzetközi napját.

“A koronavírus-járvány kemény kihívás elé állította az ápolókat, akik példaértékű helytállásáukkal minden elismerésünket és köszönetünket kivívták”

– értékelt Müller Cecília, aki az ápolóknak az egy éve tartó járványügyi helyzetben való munkáját az 1848-49-es szabadságharc idején tevékenykedő Kossuth Zsuzsanna, az ország első főápolónője és munkatársaiéhoz hasonlította.

Kapcsolódó cikkek