Vegyes a fogadtatása Trump rendeletének

Vegyes a fogadtatása Trump rendeletének

Vegyes a hétvégi fogadtatása az Egyesült Államokban Donald Trump elnök bevándorlást szigorító rendeletének. Az elnök munkatársai a Fehér Házban védelmükbe vették a rendeletet, ám saját pártjának emberei, republikánus politikusok is bírálták és óvatosságra intettek. 

Vasárnap délután több százan tüntettek a Fehér Ház előtt az elnöki rendelet ellen, és vasárnapra már három szövetségi államban – Massachusettsben, Virginiában és Washingtonban is – szövetségi bírák csatlakoztak Ann Donnelly New York-i bíró szombati döntéséhez, miszerint a repülőtéren feltartóztatott utasokat el kell engedni. A belbiztonsági minisztérium vasárnap közleményben tudatta, hogy elfogadja a bírói döntéseket, ám ezek nem befolyásolják az elnöki rendelet végrehajtását.

Donald Trump elnök helyi idő szerint pénteken későn este írta alá – egy másik rendelettel együtt – azt a dekrétumot, amely az Egyesült Államokba történő beutazások szigorításáról rendelkezik. Az elnöki rendelet értelmében hét, muszlim többségű országból – Szíriából, Irakból, Iránból, Szudánból, Líbiából, Szomáliából és Jemenből – azonnali hatállyal 90 napra felfüggesztik a beutazást, Szíriából meghatározatlan ideig nem fogadnak menekülteket, 120 napra pedig felfüggesztik az amerikai menekültprogramot. A 120 nap eltelte után elsőbbséget élvez majd a vallásuk miatt üldözött kisebbségek, elsősorban a közel-keleti keresztények befogadása. Az elnöki rendelet értelmében általában is megszigorítják a beutazásokat: az Egyesült Államokba belépő valamennyi utast szigorú vizsgálatnak vetik alá, felgyorsítják a be-, és kilépők biometrikus ellenőrzését, és mindehhez teljesen új ellenőrzési rendszert vezetnek be.

Néhány repülőtéren – New Yorkban, Washingtonban és Bostonban – zűrzavar alakult ki, mert feltartóztattak a rendelet által érintett országokból érkező utasokat. Ann Donnelly brooklyni szövetségi bíró döntése értelmében két, Irakból érkezett utast aztán kiengedtek a Kennedy repülőtérről. A belbiztonsági minisztérium vasárnapi közleménye szerint szombaton 325 ezer utas lépett be az Egyesült Államokba, közülük 375-öt érintett a rendelet, és 109 tranzitutast tartóztattak fel. Reince Priebus, a Fehér Ház kabinetfőnöke egy vasárnap délelőtti televíziós interjúban közölte: nagy részüket már kiengedték a repülőtérről, “néhány tucatnyian” még bent vannak, és ha nincs velük semmi baj, akkor fél napon belül ők is elhagyhatják a légikikötőt. Közben kiderült, hogy kettős állampolgárokra nem vonatkozik a tilalom, és akiknek zöldkártyájuk van, azok szigorú ellenőrzés után ugyan, de beléphetnek az országba. 

Vasárnap, a szokásos délelőtti politikai vitaműsorokban a Fehér Ház két vezető munkatársa – Reince Priebus kabinetfőnök és Kellyanne Conway főtanácsadó – védelmébe vette a rendeletet, míg néhány vezető republikánus politikus bíráltat. Mitch McConnell, a szenátus republikánus frakciójának vezetője az ABC televízióban jó ötletnek tartotta a szigorítások bevezetését, ám óvatosságra intett, és felhívta a figyelmet arra, hogy “a radikális iszlamista terrorizmus elleni küzdelemben a legfontosabb forrásaink a muszlimok, mind országunkban, mind külföldön”.

John McCain arizonai republikánus szenátor – a szenátus fegyveres erőkkel foglalkozó bizottságának vezetője – szerint az elnöki rendelet végrehajtásának folyamata zavaros, és “néhány térségben valószínűleg táptalajt teremt az Iszlám Állam propagandájának”. A szenátor még azt is felvetette, hogy Irakra nem kellett volna kiterjeszteni az elnöki rendelet érvényét, hiszen az iraki erők az amerikaiakkal együtt harcolnak az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen.

Bírálta az elnöki rendeletet Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor is, aki – McCainhez hasonlóan – attól tart, hogy a rendelet lovat ad a terroristák alá, és ezzel éppen az Egyesült Államok biztonsága kerül még nagyobb veszélybe.

Chuck Schumer, a szenátus demokrata párti frakciójának vezetője az egész elnöki rendelet visszavonását sürgette. Az Egyesült Államok most – fogalmazott Schumer – “kevésbé emberséges, kevésbé biztonságos, kevésbé amerikai”. Schumer vasárnap délután sajtóértekezletet is tartott, ahol bejelentette: beszélt John Kelly belbiztonsági miniszterrel és a helyzet tisztázását kérte tőle. Donald Trump kitartott döntése mellett. Még szombaton újságíróknak azt mondta: nem muszlimellenes intézkedésről van szó, hanem az Egyesült Államok biztonságának védelméről és az ehhez kidolgozandó szigorú szabályokról. Vasárnap Twitter-üzenetben szögezte le: “országunknak erősen védett határokra és különleges ellenőrzésre van szüksége, MOST. Nézzük csak meg, mi történik Európában és valójában az egész világon – szörnyűséges rendetlenség”. Hozzátette: “a Közel-Keleten nagy számban végeztek ki keresztényeket, nem engedhetjük meg, hogy ez a borzalom folytatódjék”.     

Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője leszögezte: azon munkálkodnak, hogy az Egyesült Államok szövetségesei előtt világossá tegyék a rendelet és az amerikai bevándorlási politika céljait.   

Vasárnap délután 16 szövetségi állam – köztük Kalifornia, New York, Pennsylvania – államügyészei közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben leszögezik hogy az elnöki rendelet szerintük alkotmányellenes, és reményüket fejezték ki, hogy a bíróságok megsemmisítik. “Addig azonban azon munkálkodunk majd, hogy a lehető legkevesebben szenvedjenek a kialakult zűrzavaros helyzettől” – olvasható a közleményben.

Egyes elemzők felhívják a figyelmet arra, hogy Trump elnök döntésének nem kellett volna meglepnie az amerikaiakat, hiszen elnökválasztási kampányában pontosan ezt ígérte.