Tűzszünetet kötött egymással Kína és az Egyesült Államok

Tűzszünetet kötött egymással Kína és az Egyesült Államok

Leállították a két hatalmas gazdasági potenciállal rendelkező ország között dúló kereskedelmi háborút annak érdekében, hogy újraindíthassák a tárgyalásokat. Ezt adta hírül a South China Morning Post (SCMP) hongkongi lap bennfentes forrásokra hivatkozva csütörtökön.

A lap két washingtoni és egy pekingi forrásbeszámolói alapján azt írta, 

az ideiglenes “fegyverszünetről” szóló megállapodás részleteit Donald Trump amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök szombati, oszakai találkozója előtt, sajtóközlemények formájában teszik majd közzé a felek. A két elnök Japánban, a G20-as országcsoport csúcstalálkozójának keretében folytat megbeszélést.

Az ideiglenes egyezmény értelmében Washington egyelőre nem vezetné be a maradék 325 milliárd dollárnyi kínai árut sújtó büntetővámokat, amelyeknek előkészítését Trump elnök még májusban rendelte el azt követően, hogy a két fél között megtorpantak a kereskedelmi tárgyalások.

A SCMP egyik forrása szerint Hszi elnök a beígért további büntetővámok elhalasztásának fejében egyezett bele abba, hogy találkozzon Trumppal Oszakában. A forrás a lapnak azt mondta, hogy ugyan Trump elnök még meggondolhatja magát, de a tűzszünetet úgy tűnik, hogy már megkötötték. Az amerikai elnök még szerdán úgy nyilatkozott, hogy kész kivetni a pótlólagos vámokat, amennyiben az oszakai találkozó sikertelenül zárul, de azt is elmondta, hogy azok indulhatnának 10 százalékról az eredetileg beígért 25 helyett.

Az SCMP rámutatott, egyelőre nem világos, hogy Donald Trump ezúttal is kijelöl-e valamilyen határidőt a kétoldali tárgyalásokra, ahogyan azt korábban tette, de a megkérdezett források közül ketten hat hónapot említettek, vagyis az év végéig kellene megállapodást kötnie a feleknek.

A kétoldalú kereskedelmi tárgyalások több mint egy hónapja torpantak meg azt követően, hogy amerikai tisztviselők szerint Peking visszalépett néhány korábban tett ígéretét illetően. Kína ezzel szemben Washingtont vádolja azzal, hogy nyomásgyakorlással próbálja egy neki tetsző megállapodás irányába terelni a kínai felet.

Kapcsolódó cikkek