forrás: pixabay.com

Koronavírus: ez a helyzet Szlovéniában szeptember 14-én

Koronavírus: ez a helyzet Szlovéniában szeptember 14-én

A növekvő esetszámok miatt szerdától szigorodnak a járványügyi szabályok is.

Az elmúlt 24 órában 1393 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki az országban. A vírus okozta Covid-19 szövődményeiben az elmúlt napon három beteg halt meg. A koronavírusos betegek közül 333-an vannak kórházban, 77-en intenzív osztályon. A ljubljanai kormány döntése szerint szerdától mindenkinek rendelkeznie kell QR-kóddal ellátott Covid-igazolvánnyal az állami- és a magánszektorban egyaránt. Ez vonatkozik az ügyfelekre is. Bárki, bármilyen szolgáltatást vesz igénybe, ahhoz oltási-, gyógyultsági igazolást vagy negatív tesztet kell felmutatnia. Kivételt képeznek ez alól az alapvető élelmiszereket forgalmazó üzletek, illetve gyógyszertárak, de csakis abban az esetben, ha nem bevásárlóközpontokban működnek.

A védettségi igazolásra az egészségügyi szolgáltatások igénybevételénél is szükség lesz, kivéve a sürgősségi ellátást.

Ljubljana az új intézkedésekkel az oltási kampányt kívánja felgyorsítani. A valamivel több mint kétmillió lakosú Szlovéniában eddig 1 026 944-an kaptak védőoltást, közülük 937 578-an már a második adagot is. Ez az oltásra jogosult lakosság 49, illetve 44 százaléka. A szomszédos Horvátországban keddre 974 új esetet azonosítottak. A vírus okozta betegségben az elmúlt napon kilencen haltak meg. Kórházban hatszáz beteget ápolnak, 59-en vannak lélegeztetőgépen. A valamivel több mint négymillió lelket számláló Horvátországban eddig 1 762 738-an kaptak védőoltást – a jogosultak 43,4, a felnőtt lakosság 52 százaléka -, közülük 1 652 731-en már a második adagot is felvették.

Vili Beros egészségügyi miniszter bejelentette: az egészségügyi dolgozók számára októbertől kötelezővé teszik a védettségi igazolást.

Heti rendszerességgel kell tesztet végeztetniük azoknak, akik nincsenek beoltva, és nem rendelkeznek gyógyulást tanúsító igazolással. A tesztek árát eleinte a horvát egészségbiztosító fizeti, a későbbiekben azonban az alkalmazottaknak kell majd állniuk a költségeket – mondta a tárcavezető. A rendelet miatt, amelyet még el kell fogadnia a válságstábnak, kilenc hónapról egy évre hosszabbítják a Covid-igazolványok érvényességét is. Ezt azzal indokolták, hogy azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik még januárban beolttatták magukat, októberben lejár az oltási igazolásuk. Zágráb a harmadik, erősítő oltások beadásával meg akarja várni az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánlását.

Kapcsolódó cikkek