A december 27-30-ig tartó konferencián számos híres professzor, orvos, egyetemi és intézményvezető, kutató és jógamester tartott előadást párhuzamos helyszíneken, amelyeken több ezren vettek részt. A legnagyobb jógaiskolák vezetői, professzorai, orvosai – a Himalájai Tradíció, Bihar Jóga, Iyengar jóga, a Pondicherry -i és a Bangalori Jógaegyetemek, stb.- , és nyugati jógatanárok adtak elő. Olyanok, akiknek a kutatási és tapasztalati hátterét alkalmasnak tartják arra, hogy újat tudjanak mondani a jógaterápia területén.
Az utóbbi előadói körben 12 hely volt, ahova 3000 jelentkező közül sikerült bekerülnie a magyaroknak a következő előadással:
Téma: Use of Audio Visual Brainwave Entrainment (AVE) in Yoga Therapy – Az AVE agytréner- audiovizuális eszköz alkalmazása a jógaterápiában.
Előadója az a Selmeci József Csongor volt, aki a Magyar Jóga Társaság, a Magyar Jóga Akadémia, az AHIMSZA Jógaközpont, a Jógaterápia Kft. alapítója és vezetője, a Kaivalyadhama Jógakutató Intézet magyarországi képviselője, minősített vezető Jógatanár, vezető Jógaterapeuta, agytréner, neurofeedback konzulens és emellett a Magyar Jógaoktatók Szövetségének elnökségi tagja.
Az agytréning eljárás bevezetése a jógaterápiába
Selmeci József Csongor december 28-án a kutatás és tudomány szekció nagy előadótermében tartotta meg feleségével közösen írt előadását az agytréningről. Bemutatta, hogyan alkalmazható a meditáció és relaxáció modern eljárására a Kaivalyadhama jógaterápiás modelljében.
„Ebben az eljárásban a DAVID (digitális hang és fény integrációs – agytréner) készüléket használjuk, amely a MINDALIVE cég terméke. Ez a cég volt ennek a technológiának a kidolgozója. A készülék Kanadában és az USA-ban is orvostechnikai eszköz. Komoly klinikai teszteken bizonyított és a jól bevált a terápiás alkalmazásban is. Nagyon sok eredményes gyógyulás van mögötte. Ezt a készüléket kapcsoljuk a terápiás eljárások során a Kaivalyadhama Intézet jógaterápiás modelljéhez”
– mondta a szakember.
- Tisztító eljárásokMegtisztítjuk a testet és az energiapályákat úgy, hogy eltávolítjuk a méreg és salakanyagokat a tisztító eljárásokkal
- Ászana, PránajámaKülönböző test és légzőgyakorlatokkal helyreállítjuk a szervezet ideg és izomrendszerének és a belső elválasztású mirigyeknek a működését
- RelaxációMegfelelő mentális, pszichés állapot kialakítása, a stresszkezelő képesség javítása
Ezt a jógaterápiás eljárást kiválóan egészíti ki az agytréner audiovizuális eszköz. Ez azért hasznos, mert nem minden beteg képes önállóan a relaxációra és a meditációra. Ezek a tudatállapotok kiválthatók az AVS eszközzel, amelyről a következőket osztotta meg a hallgatósággal a magyar jógamester:
- Lelki-élettani fázis két részre oszlik:
- Relaxáció 8,2 Hz – 10,6 Hz alfa programok
- Szabályozás 3-3,5 Hz delta programok
- Lelki-spirituális fázis két részre oszlik:
- Megvalósítás 7.8 Hz és 8,4 Hz alfa programok
- Visszahelyezés (rehabilitáció) 6,5-7 Hz théta programok
Az agytréner théta programjainak tudatalatti nyitó hatása van, amivel el lehet érni a személyiség megváltozását. Ezzel megszűntethető az az állapot is, amellyel a személy létrehozta a betegségét, tehát meggyógyítható. Mivel a jógaterápiában nagyon fontos a megfelelő relaxáció és a stressz oldása, nagyon hasznos lehet egy ilyen eszköz.
Ezzel ugyanis meggyorsítható az a folyamatot, amellyel az agy megtanulja és bekondicionálja a megváltozott tudatállapotokat, így a beteg hamarabb meggyógyul.
A készüléken be lehet állítani azokat a frekvenciákat, amelyek az egyes megváltozott tudatállapotokhoz tartoznak, ezzel pedig pontosan meghatározható a megváltozott tudatállapotok élettani hatása.
A hagyományos mentális jógatechnikák, a meditáció és a relaxáció esetében nem tudni, hogy egy jógázó mennyire mélyedt el az adott állapotban, ezért nehéz a létrejött változást bizonyos tudatállapotokhoz kötni.
„A jógairodalomban számtalan hivatkozást találhatunk arra, hogy a meditáció, vagyis a théta állapot során a testben gyógyulási reakciók mennek végbe. A mi megfigyeléseink eredménye az, hogy a gyógyulási reakciók az alfa állapotban megnövekedett neurotranszmitter, vagyis az agyi ingerületátvivő hormon termelődésének következményei. Ez pedig tulajdonképpen a relaxációs állapothoz tartozik”
– magyarázta Selmeci József Csongor.
Mivel ez az eljárás egy passzív relaxációs technika, a használatához nem kell komolyan felkészültség és egy beteg ember életébe is könnyen beilleszthető.
Ami ennél is fontosabb az az, hogy nem csak gyakorlott jógázókon segíthet.
„Az agytréninggel nagyon jól ki lehet egészíteni más jógaterápiás eljárásokat. Ezt az eljárást használjuk Magyarországon a Kaivalya Sadhana programunk során is a felmérésekre és a belső változások rendszeres utánkövetésére is”
– tette hozzá a magyar jógamester.
Selmeci József Csongorról többet megtudhat, ha ide kattint. Selmeciné Bogdán Ágotáról pedig itt tudhat meg többet.