Új pályázatok a lemondott agrártámogatásokból

Új pályázatok a lemondott agrártámogatásokból

Nem vesznek el azok az agrártámogatásra megítélt pénzek, amelyekről lemondtak egyes gazdák, mivel nem tudták valóra váltani terveiket.

A kormányzati hírportál tájékoztatása szerint a Vidékfejlesztési Minisztériumban dolgoznak azon, hogy az európai uniós források maradéktalanul a magyar mezőgazdaság rendelkezésére állhassanak.

A honlap emlékeztet rá, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) célkitűzéseire biztosított, hét éves ciklusra rendelkezésre álló 1300 millió eurós támogatás nagy részét az előző kormányzat 2007-2010 között már „elosztotta”, ezért az új vezetés csak egy kisebb keretből gazdálkodhatott.

agrar

2011–re kiderült, hogy az ÚMVP egyes jogcímei alapján elnyert támogatást sokan nem tudják felhasználni, egyebek között azért, mert túlbecsülték tényleges lehetőségeiket. A vidékfejlesztési hivatal a tavasszal levélben kérte a nyertes pályázókat, hogy amennyiben nem tudnak élni a lehetőséggel, mondják vissza még időben a támogatásokat, hogy új jogcímekkel, új pályázatokat lehessen kiírni, és ne vesszen el a pénz a ciklus lejártával. A felszólítás hatására az utóbbi időben sokan visszamondták a megvalósulatlan beruházásokra megítélt pénzeket. A felszabaduló összegek nagysága folyamatosan változik, ezért az pontos adatot nem közöltek róla, ám a tárca vezetésének fő célja, hogy a forrásokból új támogatási jogcímeket nyisson, illetve átcsoportosítsa a pénzt más jogcímekre. Így az uniós támogatásokból származó lemondásokból egyetlen forint sem vész el – mutat rá a kormány.hu.

A Napi Gazdaság szerdán írt arról, hogy egyre több termelő kényszerül a vidékfejlesztési támogatások visszaadására, a legnagyobb arányban az egyre nehezebb helyzetbe kerülő állattartók. A legtöbb fejlesztési támogatást az ÚMVP egyes tengelyében pályázhatták meg a termelők az elmúlt években. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) legfrissebb adatai szerint az egyes tengely beruházási jogcímeinél összesen 7,6 milliárd forintnyi támogatást mondtak vissza. Az összeg negyedéről az állattartó telepek állatjóléti és környezetvédelmi célú korszerűsítési, 4,8 milliárd forint értékben pedig a gépbeszerzési jogcímnél mondtak le a termelők. Tavaly június óta 125 esetben mondták vissza a támogatásokat a kedvezményezettek, legtöbbször a mezőgazdasági termékek értéknövelő támogatásainál (az élelmiszeripari fejlesztésekről), illetve a Leader-támogatásoknál.  Az utóbbi időben a válság idejére adott könnyítések ellenére a megkezdett, de meg nem valósított beruházások miatt visszakövetelt összeg is nőtt. Az MVH adatai szerint emiatt csak az ÚMVP egyes tengelyében mintegy 6,5 milliárd forint “szabadult fel”.

Kapcsolódó cikkek