Újszülött csillagokat láttak

Újszülött csillagokat láttak

csillag születikKét naprendszer születését lesték meg kutatók a hawaii Mauna Kea csúcson üzemelő Subaru-teleszkóp segítségével. A felvételek sohasem látott részleteket árulnak el a protoplanetáris korongokról, valamint a bolygóképződés folyamatáról.

Az újszülött csillag gravitációja maga köré gyűjti a keletkezése során képződött “hulladékot”, majd a “maradványanyagokból” – gázokból és szilárd részecskékből – összetömöríti az ellapított protoplanetáris korongot. A részecskék idővel anyagcsomókká állnak össze. A bolygócsírák, vagyis planetezimálok egyre terebélyesednek, ahogy mind több és több anyagot szippantanak be, míg saját gravitációjuk eléggé erőssé válik, hogy összenyomva az anyagot, planétává álljanak össze.

A protoplanetáris korong összetétele idővel változik. Kezdetben meglehetősen gyorsan, a gázanyagból összeállnak az óriásbolygók, és a folyamat mindössze pár millió évet vesz igénybe. Miután elfogyott a gázanyag, a planetezimálok folyamatos ütközései után a csillag körül törmelékkorong, vagyis átmeneti korong marad vissza, amelyből a kisebb, Földhöz hasonló bolygók összeállása 20-30 millió évet is igénybe vehet – olvasható a New Scientist tudományos hírportálon, valamint a Max Planck Csillagászati Intézet honlapján.

bolygók

Christian Thalmann, a Max Planck Csillagászati Intézet kutatója egy nemzetközi csoport élén a 450 fényévnyire található LkCa 15 katalógusjelű csillagot figyelte meg a Bika csillagképben. A mindössze pár millió éves LkCa 15 fiatal csillagnak számít, hiszen a mi Napunk ezerszer idősebb.

A legújabb felvételek egy nagy félköríves rést mutattak ki a protoplanetáris korong középpontjában, amelynek aszimmetrikus alakja arra utal, hogy új bolygók “vájták ki”, ahogy a csillag körül keringve “habzsolják fel” az anyagot. A rés elég nagy ahhoz, hogy benne a Naprendszerünk összes bolygójának pályája elférjen. Ebből a kutatók arra következtettek, hogy az LkCa15 a Naprendszerünkhöz hasonlatos bolygórendszert épít ki.

“Magukat a bolygókat még nem láttuk, de hamarosan erre is sor kerülhet” – vélekedett Christian Thalmann.

A Hasimoto Dzsun japán csillagász vezette kutatócsoport a Szekeres csillagképben a 470 fényévnyire található AB Aur csillagot figyelte meg. Ez a csillag még fiatalabb, mint az LkCa 15, kora alig haladja meg az egy millió évet. A protoplanetáris korong anyaga aszimmetrikusan “csomósodott” össze. A szabálytalan alakzat legalább egy igen masszív bolygó jelenlétére utal.

Kapcsolódó cikkek