A Föld a Holddal, forrás: pixabay.com

Terítéken a világot érintő legfontosabb témák

Terítéken a világot érintő legfontosabb témák

Ötven éve alapították meg az egykori keleti és nyugati blokk tudósait összekötő Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemzési Intézetet (International Institute for Applied Systems Analysis, IIASA). A jubileum alkalmából konferencián mutatják be a szervezet tevékenységét október 28-án, a Magyar Tudományos Akadémián (MTA).

A nemzetközi szervezetet 1972-ben, az Egyesült Államok és a Szovjetunió között fennálló geopolitikai feszültségek enyhülésének részeként hozták létre ausztriai székhellyel – idézték fel a Neumann Társaság közleményében. Az alapító országok az Egyesült Államok és a Szovjetunió mellett Bulgária, Csehszlovákia, az Egyesült Királyság, Franciaország, Japán, Kanada, Lengyelország, Olaszország, valamint az NDK és az NSZK voltak. Magyarország 1974-ben csatlakozott a szervezethez, amely alapítása óta a Bécshez közeli Laxenburgban működik.

Az IIASA-ban dolgozó kutatók olyan globális témákkal foglalkoztak, mint a levegőminőség megőrzése, a vízválság elkerülésének lehetőségei, vagy egy hatékony globális mezőgazdasági modell kidolgozása.

Az intézet kutatói a kezdetek óta vezető szerepet töltenek be Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) munkájában. 2021-ben az intézet új stratégiát kezdett a fenntarthatóság felé vezető átalakítások támogatására a rendszertudomány fejlesztése és alkalmazása révén. Az intézet félévszázados munkáját mutatja be a Neumann Társaság Informatikatörténeti Fórumának, az MTA-nak és az IIASA-nak a közös konferenciája. Az eseményen egyebek mellett előadás hangzik el az IIASA Gateway történetéről. Ez volt az Internet előtti első állandó számítógép-hálózati kapcsolat a Kelet és a Nyugat között az 1978-92-es hidegháborús évek alatt.
Az ingyenesen látogatható esemény regisztrációhoz kötött, amelyet a Neumann Társaság honlapjáról () érhetnek el az érdeklődők.

Kapcsolódó cikkek