A közlemény szerint a beavatkozást a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján végezték el, az operáció során a máj jobb lebenyét távolították el a rosszindulatú elváltozás miatt; az operációt kemoterápia előzte meg.
Hahn Oszkárt, a klinika igazgatóhelyettesét, a műtétet végző sebészt idézve azt írták, a Da Vinci-robottechnológiával precízebb beavatkozásokat lehet végezni olyan szűk helyeken is, ahol ez más technikákkal nem, vagy csak nagy nehézségek árán lehetséges.
A gyermekeknél – a felnőttekéhez képest kisebb műtéti terület miatt – a hagyományos technikákkal nem mindig jól megközelíthető helyeken is biztonsággal lehet operálni a robotasszisztencia segítségével – tette hozzá a szakember.
A Da Vinci-rendszer három fő részből áll: a beteggel a négy karral rendelkező robot érintkezik, az orvos pedig nem a beteg mellett áll, hanem a sebészi konzolnál ülve tart kapcsolatot a robottal.
A sebész pedálokkal és egy a sebészi kéz mozgásait továbbító rendszerrel irányítja a robotot, miközben a műtéti területet a speciális monitoron három dimenzióban és tízszeres nagyításban látja, ez biztosítja azt a precizitást és újfajta látásmódot, amely forradalmasította a sebészet egyes részeit – ismertették.
A robotasszisztált műtéten elsőként átesett gyermek már az operációt követő nyolcadik napon hazamehetett, a komplex kezelésnek köszönhetően a teljes gyógyulás esélyével.
A májműtétet Hahn Oszkár, a májsebészeti profil vezetője Szijártó Attila klinikaigazgató, Pekli Damján és Deák-Ilkó Zoltán sebészek asszisztenciájával, felkészült aneszteziológus, valamint képzett műtőasszisztensek segédletével végezte el.
“A fővárosi klinikán a héten egy második gyermeken is végrehajtottak májműtétet Da Vinci-robottal”
– áll a közleményben.