A cápa jól tudja, merre úszik

A cápa jól tudja, merre úszik

cápaA köztudottan kiváló hallással, szaglással és mozgásérzékeléssel rendelkező cápák újabb elképesztő tulajdonságát fedezték fel a kutatók. A tengeri csúcsragadozók néhány faja lenyűgözően jó tájékozódási képességgel bír.

“Egyszerűn fogalmazva, jól tudják, hogy merre mennek” – mondta Yannis Papastamatiou, a floridai Természettudományi Múzeum munkatársa, aki egyben a Journal of Animal Ecology című brit folyóiratban megjelent tanulmány egyik társszerzője. “Sok ember képes rá, hogy segédeszközök nélkül elsétáljon egy hat-nyolc kilométeres távolságban lévő jól ismert állomáshoz, de képzeljük csak ezt el éjszaka, a víz mélyén” – tette hozzá.

cápa

Az amerikai szakemberek nyolc tigriscápát (Galeocerdo cuvier), kilenc feketeúszójú szirticápát (Carcharhinus melanopterus) és tizenöt farkascápát (Alopias vulpinus) szereltek fel nyomkövető készülékkel és engedtek szabadon Hawaiinál, a Palmyra-atoll környékén vagy a Csendes-óceán dél-kaliforniai partvidékén, majd 7-72 órán át figyelték az állatok mozgását.

A feketeúszójú szirticápák nagyjából véletlenszerű útvonalakat választva úsztak egy szűkre szabott saját territóriumban, míg a másik két faj hosszabb távolságokat tett meg, legtöbbször nagyon jó tájékozódási képességről tanúskodva. A legnagyobb utazóknak a tigriscápák bizonyultak, amelyek a tanulmányozási idő alatt több mint nyolc kilométert tettek meg.  

A “írányított mozgás” azon a területen „valósul meg”, amelyet jól ismernek a cápák, tekintve, hogy érdekükben áll a cél, például a táplálék legrövidebb úton, legkevesebb energiával elérésére – hangsúlyozza a tanulmány. De azt már nem sikerült kideríteni, hogy a ragadozó halak miként képesek ilyen precíz tájékozódásra.

cápa

“Akik búvárkodnak, jól tudják, hogy iránytű nélkül nagyon nehéz eligazodni a víz alatt, erre a tigriscápák képesek” – mondta a szakember. A cápák kiváló tájékozódási képességének hátterében egyes elméletek szerint az óceáni áramlatok és éghajlati viszonyok ismeretére épülő “kognitív térképek” állnak, amelyek ugyanúgy működnek, mint a szárazföldi látható tereptárgyak. Mások szerint a Föld mágneses tere segít a cápáknak eligazodni a tengerek sötétjében.

Kapcsolódó cikkek