Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának LMP-s tagja úgy fogalmazott, hogy az új Btk. azért lesz drága, mert csak a börtönbüntetésekre koncentrál, ami viszont rabonként napi 8500 forintjába kerül az adófizetőknek. Hozzátette, a tervezetet azért tartják hatástalannak, mert “az elmúlt évek intézkedései is megmutatták, hogy az, amit a Fidesz követ, annak nincsen eredménye”: a bűnözési ráta 13 százalékkal, a személy elleni erőszakos bűncselekmények aránya pedig 16 százalékkal növekedett 2010-ben a 2009-es adatokhoz képest.
A képviselő véleménye szerint ha a jelenlegi formájában fogadják el a tervezetet, akkor a kábítószerekkel kapcsolatos szabályozás kifejezetten negatív hatásokkal jár majd, mert “látható, hogy a kormánypártok és Orbán Viktor a drog helyett fiatalok százezrei ellen indított hadjáratot”.
Kijelentette, hogy pártjuk ehelyett a megelőzésre és a kábítószerkereskedők elleni küzdelemre összpontosítana. Hangsúlyozta, hogy a kormánypártok elvették a drogprevenciós alapítványok költségvetési támogatását, ezek a szervezetek lényegében “lélegeztetőgépen élnek”.
Az ellenzéki politikus elmondta, hogy pártjuk is benyújtja majd saját javaslatait, amelyek egy közösségi rendőrség felállítására, az áldozatvédelemre és egy alternatív szankciórendszer bevezetésére koncentrálnak majd.
Szavai szerint a környező országokban már bebizonyították a közösségi rendőrség működőképességét, mert azzal jobban be lehet vonni a lakosságot a bűnözés elleni harcba. Az áldozatvédelemre áttérve tarthatatlannak nevezte, hogy jelenleg a bűncselekmények elszenvedőinek csak kilenc százaléka kap segítséget az államtól.
Végül elmondta azt is, hogy a börtönbüntetést önmagában nem tartják megoldásnak, mert a jelenleg börtönben ülők több mint hatvan százaléka legalább egyszer már megjárta a büntetés-végrehajtási intézeteket.
Azt az LMP is támogatja, hogy a visszaesőkkel és a súlyos bűncselekményt elkövetőkkel szemben szigorúan lépjenek fel, de a kisebb jellegű bűncselekmények esetében inkább alternatív szankciórendszert alkalmaznának – közölte Dorosz Dávid. Kifejtette, hogy szeretnék kiterjeszteni azoknak a bűncselekményeknek a körét, amelyek esetén igénybe lehet venni a pártfogó-felügyelői szolgálat munkáját. Egyúttal több esetben tennék lehetővé a mediációt, kutatások szerint ugyanis azokban az esetekben, ahol az áldozatot és az elkövetőt sikerült “összehozni”, sokkal kisebb a visszaesés valószínűsége. Ráadásul eközben az áldozat is nagyobb lelki megnyugvást kaphat, miközben akár anyagi kárpótláshoz is juthat – jegyezte meg.