Karácsony Gergely bejegyzésében többi között arról írt, a jogi helyzet egyértelmű és világos, a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésére készült előterjesztésében szerinte a tények szerepelnek. Az ellenzéki politikus posztjában azt írta, az adásvételi szerződésben az eladó magyar állam tájékoztatta az “arab milliárdost”, hogy Rákosrendező területére a Budapesti Távhőszolgáltató Zrt.-nek – jelenlegi nevén BKM – Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.-nek – a polgári törvénykönyv alapján elővásárlási joga van.
“Az adásvételi szerződés szerint a vételár első részletének megfizetésére az arab befektető az attól számított tíz napon belül köteles, hogy az elővásárlási jogról való lemondásról szóló nyilatkozatokat a magyar állam neki bemutatta vagy az elővásárlási jog gyakorlására nyitva álló határidő eredménytelenül telt el”
– közölte a főpolgármester, tudatva, hogy ez a bizonyos határidő “nem fog eredménytelenül eltelni”.
Ismertetése szerint a Legfelsőbb Bíróság 2009-ben jogértelmezést adott az elővásárlási jog gyakorlásával összefüggő egyes kérdésekről, amelynek megfelelően – Karácsony Gergely szerint – az elővásárlási jogosultság a teljes ingatlancsomagra vonatkozik.
“A fővárosnak tehát az egész rákosrendezői területre elővásárlási joga van, és ez semmiféle harmadik személy, se a magyar, se az egyesült arab emírátusokbéli kormány, sem semmilyen ilyen-olyan oligarcha kegyes jóváhagyásától nem függ”
– hangsúlyozta.
A főpolgármester úgy fogalmazott, az ingatlanok mai tulajdonosa a magyar állam, amely “évtizedekig hagyta pusztulni, szennyeződni ezt a kiemelten értékes területet”.
Itt az idő arra – tette hozzá -, hogy a “lényegében a teljes magyar városfejlesztési szakma egyetértésével találkozó”, legutóbb a Fővárosi Közgyűlés döntésével is megerősített elveknek megfelelő városfejlesztés kezdődhessen a területen. Karácsony Gergely emlékeztetett, ez az úgynevezett “Parkváros koncepció”, amely – megfogalmazása szerint – “kevesek luxusa helyett a többségnek megfizethető lakhatás és sok zöld”. A főpolgármester úgy vélekedett: az elővásárlási jog gyakorlására a magyar állam vagyonkezelőjének fel kell hívnia a Budapesti Közművek Zrt.-t, abban az esetben pedig, ha az elővásárlási jogot megsérti a magyar állam, a fővárosi cég haladéktalanul pert indít a jogszabályoknak megfelelően az eladó, vagyis a magyar állam, és a vevő, vagyis az arab milliárdos ellen is.
“A BKM a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű értékesítéséből származó bevételéből – amelyet a cég nonprofit jellege miatt osztalékként nem vonhat el a tulajdonos Fővárosi Önkormányzat – a rákosrendezői ingatlanok vételárának kifizetését teljesíteni tudja”
– tudatta Karácsony Gergely, aki azt is írta: felkészültek rá, hogy “a magyar kormány meg akarja sérteni a hatályos törvényeket, hogy az elővásárlási jogunkat kijátszva akarja odaadni Budapest aranytartalékát az arab befektetőnek”.
“Ennek elkerülésére Budapest minden szükséges jogorvoslati eljárást igénybe fog venni”
– tette hozzá.
Szerinte a jogi helyzet bonyolultnak tűnhet, de nem az – úgy fogalmazott – “tiszta és világos: elővásárlási jogunk van, élni fogunk vele, és akkor Budapestet és a budapestieket szolgáló fejlesztés valósulhat meg a Rákosrendezőn, mutyi helyett átlátható versennyel”.
Karácsony Gergely a posztban arról is tájékoztatott, hogy a Fővárosi Közgyűlés szerdán megtárgyalja a hosszú előterjesztését, de valójában – vélekedése szerint – a képviselőknek azokra a kérdésekre kell válaszolniuk, hogy – mint fogalmazott – “Budapest jövőjét szolgálják vagy a kormányzati mutyit”, “kevesek luxusát szolgálják vagy a budapestiek megfizethető lakhatását”, “Budapest vagy Bindzsisztán”.