forrás: pixabay.com

Készülnek a tanévkezdéshez szükséges tankönyvek

Készülnek a tanévkezdéshez szükséges tankönyvek

A következő néhány napban befejeződik a tanévkezdéshez szükséges valamennyi tankönyv gyártása. A hírt a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára jelentette be csütörtökön Debrecenben.

Maruzsa Zoltán az Alföldi Nyomdában tartott sajtótájékoztatón kiemelte: a háborús infláció okozta nehézségek, a papír árának emelkedése és minden technikai, logisztikai akadály ellenére zavartalanul legyártottak 13 millió tankönyvet. Köszönhető ez annak, hogy a kormány az előző években az ellátás biztonságának érdekében jelentős lépéseket tett; ilyen volt például az Alföldi Nyomda felvásárlása a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) által, amiből nagyon jó együttműködés született – mondta az államtitkár.

Maruzsa Zoltán elmondta azt is, hogy a következő tanév tankönyvjegyzékében 2435 tankönyv és munkafüzet közül válogathattak az intézmények, és az ősszel már három újabb – a 3., a 7, és a 11. – évfolyamra érkeznek átdolgozott tankönyvek, amelyek egy része nem csak papíralapon, hanem digitális verzióban is elérhető.

Tőczik Zsolt, a Kello ügyvezetője közölte, az iskolák idén 11,8 milliárd forint értékben rendeltek könyveket, ebből 329 millió forintot költöttek speciális nevelési igényű (SNI) gyerekeknek szóló taneszközökre.

“A megrendelt 13 millió tankönyv 83 százaléka állami kiadású”

– jegyezte meg.

Annak ellenére, hogy idén a tankönyvek nyomdai és logisztikai költségei óriási mértékben megemelkedtek, az átlagos állami tankönyvár még soha nem volt ilyen alacsony, bruttó 630 forint, szemben a nem állami tankönyvek 2075 forintos átlagárával – tette hozzá az ügyvezető. Tőczik Zsolt kitért arra is, hogy a nyomdai munka előkészítése év elején kezdődött, az érdemi munka május-július között zajlott, mostanra pedig az elkészült tankönyvek 95 százaléka már a Kello raktáraiban van, a maradék hétfőig beérkezik, augusztusban pedig kiszállítják őket mintegy 4100 iskolába.

“A pótrendelések augusztus 20. és szeptember 15. között adhatók majd le”

– tette hozzá.

Pósán László, a térség fideszes országgyűlési képviselője, az Országgyűlés kulturális bizottságának elnöke úgy fogalmazott, hogy az Alföldi Nyomda és általa a tankönyvgyártás biztos lábakon áll, hiszen Debrecenben 500 éves múltra tekint vissza a könyvnyomtatás. Arról is beszélt, hogy a modern világban a könyv ellenében ható tendenciák jelennek meg, de a könyv, és az abban fellehető tudás, információ, ismeretanyag nem lesz helyettesíthető.

“A magyar kultúra, oktatáspolitika és közgondolkodás pedig “egészséges úton halad”, mert nem akarja a tankönyveket kiváltani mással, hanem a modern világ új dolgait kiegészítésként használja”

– fogalmazott a képviselő.

Puskás István, Debrecen alpolgármestere azt mondta, hogy a tankönyvek előállítása Debrecenben megmutatja a város helyét a nemzet kultúrájában, továbbá a város gazdaságának is fontos szereplője a nyomda.

“A könyv és a tankönyv a város számára nem csupán használati tárgy, hanem a debreceni identitás szimbolikus tárgya is”

– hangoztatta az alpolgármester.

Kapcsolódó cikkek