Kárszakértői csoport alakult a vörösiszap-katasztrófa kárigényeinek felmérésére

Kárszakértői csoport alakult a vörösiszap-katasztrófa kárigényeinek felmérésére

iszapkatasztrofafotó: Google EarthA munkacsoport eddig 27 vállalkozó igényét mérte fel. A vizsgálatok a tervek szerint január végére befejeződnek.

Devecserben az Újjáépítési Kormányzati Koordinációs Központ parancsnoka átadta a lakópark építési területét a kivitelező számára, így  megkezdődhet a telkek közművesítése. Ezt január 13-án közölte az MTI-vel az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.  

A Civil Humanitárius Koordinációs Központ ülésén pontosították a következő időszak segélyezési feladatait. a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat az elhelyezésben és a közüzemi díjak átmeneti átvállalásával, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a tüdőszűrő központ üzemeltetésével és pszichológusok biztosításával, a Baptista Szeretetszolgálat élelmezéssel, a Katolikus Karitasz higiénés és tisztítószer-csomagok biztosításával, a Magyar Református Szeretetszolgálat pedig tűzifával segíti a károsultakat.

Az időjárás miatt továbbra is folyamatos azoknak az utaknak a karbantartása, amelyeken a külterületekről szállítják a vörösiszapos földet. A kijelölt tárolóhelyekre január 12-én 5186 köbméter szennyezett anyagot hordtak be.

iszapkat

fotó: Google Earth

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) adatai alapján az ivóvíz továbbra is biztonságosan fogyasztható. A szálló por napi átlagkoncentrációja Kolontáron és Somlóvásárhelyen az egészségügyi határérték alatt volt, Devecseren az egészségügyi határértéket meghaladta, de a tájékoztatási küszöbértéket nem érte el.

A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. Ajka melletti egyik iszaptározójának gátja tavaly október 4-én szakadt át. Mintegy egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki. Az áradás három települést, Devecsert, Kolontárt és Somlóvásárhelyet öntötte el. A katasztrófában tízen haltak meg.

Kapcsolódó cikkek