Új külsővel áll a Thury-vár

Új külsővel áll a Thury-vár

Thury Vár

A beruházás teljes költsége eléri a hétszázharmincötmillió forintot – mondta a várat üzemeltető Szindbád Kulturális és Szolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezetője. Horváthné Csomó Orsolya tájékoztatása szerint a Várpalota központjában elhelyezkedő, egykori híres kapitányáról, Thury Györgyről elnevezett épületegyüttes felújítása még 2009 októberében kezdődött, és a munkálatok befejezésével az erődítmény nagy része megújult.

Thury György mellszobra

Thury György mellszobra

A rekonstrukció mintegy ezer négyzetméteres, korábban nem látogatható épületrészeket érintett, a vár keleti oldalának földszinti részein új közösségi tereket nyitottak meg – mondta az igazgató, hozzátéve, hogy a régészeti feltárás eredményeképp megnyitották a kápolnát. A Thury György teremben, az emeleten modern konferenciatermet alakítottak ki, a látogatható részeket a fogyatékkal élők is használhatják. A multimédiás eszközökkel felszerelt rendezvénytermekben új kiállítások nyíltak: a barokk lovagteremben a magyar katonai egyenruhák története, egy népviseleti gyűjtemény és Várpalota helytörténeti gyűjteménye tekinthető meg. 

Az önkormányzat tulajdonában lévő cég ügyvezetője elmondta, hogy a várkastélyban számos kulturális rendezvényt tartanak, júliusban például színházi előadásnak adnak otthont. Nyáron tértáncfesztivál és végvári reneszánsz napok is lesznek a két múzeumnak is helyet adó Thury-várban, a Magyar Vegyészeti Múzeum és a Bányászattörténeti Gyűjtemény egyedülálló tárlatai látogathatóak a hatszáz éves falak között.

Várpalota

Várpalota

A négy saroktornyos, szabályos alaprajzú várkastély legrégebbi szárnya a 13. században épült, a környék akkori urai, az Újlakiak építtették. Az akkor Palotaként is emlegetett erődítmény a 16. században került királyi tulajdonba, és parancsnoka Thury György lett. Legkevesebb hat török támadást állt ki sikeresen, közöttük a budai pasa ostromát is, de mégis többször török kézre került. A több stílusjegyet viselő várkastélyt a 18. században a Zichy család barokk kastéllyá alakíttatta, de a 20. század közepére romossá vált.

Kapcsolódó cikkek