Folytatódnak a tárgyalások az IMF-el

Folytatódnak a tárgyalások az IMF-el

IMFA tervek szerint januárban megkezdődnek a tárgyalások Magyarország, valamint a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió között. Ezt az Európai Bizottság szóvivője mondta csütörtökön, amit Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője is megerősített. A Demokratikus Koalíció sürgetné a megegyezést és Orbán Viktort szeretné látni a delegáció élén.

Olivier Bailly emlékeztetett arra, hogy informális előkészítő tárgyalások már a múlt héten is folytak a felek között. Ezeket a pénzügyi stabilitásról, illetve a jegybankra vonatkozó törvénytervezetek “támasztotta nehézségek miatt félbe kellett szakítani”. A hivatalos tárgyalásoknak azonban a tervek szerint a jövő hónapban meg kell kezdődniük – emelte ki a szóvivő.

Bailly nem kívánta vkommentálni, hogy a Standard & Poor’s hitelminősítő szerdán módosította a magyar államadósság besorolását. Hozzátette, tudomásul vették a bejelentést, amelyet “egy véleményként kezelnek a sok közül”. A bizottság a saját illetékességi körében, a közösségi jog keretében rendelkezésére álló eszközökkel maga kíséri figyelemmel a magyar gazdaság helyzetét – mondta a szóvivő, hozzáfűzve, hogy Olli Rehn pénzügyi biztos tervezi is egy értékelés elkészítését a jövő év elején. Azt is jelezte, hogy a bizottság egyelőre nem kapott hivatalos választ José Manuel Durao Barroso elnök Orbán Viktor miniszterelnökhöz írt levelére. Azt mondta, a testület továbbra is azt várja, hogy a hatóságok visszavonják a két szóban forgó jogszabálytervezetet.

Viviane Reding igazságügyi biztos szóvivője megismételte, hogy a luxemburgi biztos levelet intézett magyar partneréhez, amelyben a magyar bírósági rendszer és az adatvédelmi biztosi intézmény átalakításával kapcsolatban kért tájékoztatást. Elmondta, a válasz megérkezett, a bizottság továbbra is elemzi azt.

A valós gazdasági folyamatok semmilyen módon nem indokolták Standard & Poor’s leminősítését, ez jóval inkább az euró válságáról szól, mint Magyarországról. Ezt Szijjártó Péter a miniszterelnök szóvivője csütörtökön mondta azzal kapcsolatban, hogy a nemzetközi hitelminősítő szerda este megvonta a befektetési ajánlású besorolást Magyarországtól.

Szijjártó Péter

Szijjártó Péter, fotó: Máthé Zoltán/MTI

Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy a miniszterelnök egy korábbi interjúban már világossá tette, hogy december közepén egy újabb spekulációs támadás várható Magyarországgal szemben. “Ezeknek a spekulációs támadásoknak az az egyik sajátja, hogy általában hitelminősítői döntések környezetében szoktak előfordulni” – tette hozzá a miniszterelnök szóvivője. Szerinte a hitelminősítő döntését a magyar gazdaság teljesítménye semmilyen módon nem támasztja alá. Hangsúlyozta, Magyarország azon kevés uniós országok közé tartozik, amely csökkenti az államadósságát, jövőre pedig az Európai Bizottság részéről is elismert módon azon hét ország között lesz, amelyeknek a költségvetési hiánya három százalék alatt marad. Emellett folyamatosan csökken a munkanélküliség, több tízezerrel dolgoznak többen, mint egy évvel ezelőtt. Úgy látja, ez a bejelentés nem Magyarországról szól és semmiképpen sem a magyar gazdaság valós teljesítményéről, jóval inkább az euró válságáról mondta a politikus, utalva arra, hogy a Standard & Poor’s az elmúlt időszakban tizenöt európai uniós tagországot helyezett negatív kilátás alá. “Most úgy tűnik, hogy a Standard & Poor’s-nál ennek van a szezonja” – jegyezte meg. Szijjártó Péter leszögezte, folytatódik az a politika, amellyel a kormány Magyarországot megújítja, átszervezi, és Európa egyik legversenyképesebb gazdasági környezetű országává teszi majd.

Azokra a kérdésekre, hogy az IMF-delegáció idő előtti elutazásának, vagy Barroso-levélnek lehet-e köze a leminősítéshez, Szijjártó Péter is megerősítette, hogy az IMF delegációval a hivatalos tárgyalások januárban kezdődnek meg és neki sincs tudomása arról, hogy változás lenne ebben a menetrendben. Az Európai Bizottság elnökének levelével kapcsolatban pedig úgy nyilatkozott, a miniszterelnök válaszolni fog rá.

Arra a kérdésre, hszámítanak-e újabb leminősítésre, illetve az IMF-fel kötendő megállapodás esetén várható-e pozitív hitelminősítői döntés Szijjártó Péter azt mondta, az eredmények egyértelműen Magyarország mellett állnak, azt gondolja, hogy a tényeket figyelembe véve hosszú távon a hitelminősítőknek előbb-utóbb fel kell majd minősíteni Magyarországot. Arra, hogy a leminősítés ronthatja-e a kormány pozícióit az IMF-tárgyalásokon a miniszterelnök szóvivője azt mondta, nem gondolja, hogy a ét dolog bármilyen összefüggésben lenne.    

A Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő szerda este Londonban jelentette be, hogy egy fokozattal, az eddigi “BBB mínusz/A-3”-ról egy fokozattal “BB plusz/B”-re módosította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság besorolását, amelyre további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást adott. Ugyanakkor az S&P levette az összes magyar adósosztályzatot a negatív előjelű felülvizsgálati listáról. A cég november 11-én jelentette be, hogy negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarország szuverén besorolásait; ennek helyébe lép a Standard & Poor’s szerda esti bejelentése alapján a negatív kilátás. A hitelminősítő döntése nyomán a magyar szuverén adósbesorolást immár két nemzetközi hitelminősítő tartja nyilván befektetésre nem ajánlott kategóriában. A múlt hónapban a Moody’s Investors Service is ebbe az osztályzati sávba sorolta át az országot. Az S&P a szerdai leminősítést egyebek mellett azzal indokolta, hogy megítélése szerint továbbra is gyengül a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, részben olyan hivatalos intézkedések miatt, amelyekről a hitelminősítő úgy gondolja, kérdéseket vetnek fel a felügyeleti szervek függetlenségével kapcsolatban, és bonyolultabbá teszik a működési környezetet a befektetők számára.

DK

Gyurcsány Ferenc

Közben a Demokratikus Koalíció arra szólította fel a kormányt, azonnal hívja vissza Magyarországra a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság küldöttségét. A Gyurcsány Ferenc irányításával működő párt magát Orbán Viktort akarja a magyar tárgyalódelegáció élén látni. Erről Molnár Csaba független parlamenti képviselő, a DK alelnöke tájékoztatta az MTI-t, hozzátéve, sürgetik, hogy a kormány minél előbb állapodjon meg az IMF-fel egy készenléti hitelkeretről, és ne reménykedjen abban, hogy a 2008-astól eltérő egyezséget köthet. A politikus arra reagált így, hogy a Standard&Poor’s nemzetközi hitelminősítő megvonta a befektetési ajánlású besorolást Magyarországtól. Molnár Csaba szerint ezért, illetve azért is, mert korábban hasonló döntést hozott egy másik hitelminősítő, a Moody’s is, félő, hogy eladhatatlanná válnak a magyar állampapírok és így államcsőd közeli helyzet alakulhat ki. Emellett szorgalmazta, hogy Orbán Viktor hozza nyilvánosságra azt a válaszlevelet, amely José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének küld, aki korábban a Magyar Nemzeti Bank függetlenségével kapcsolatos aggodalmait fogalmazta meg Orbán Viktornak. Molnár Csaba kitért arra is, hogy a DK álláspontja szerint a mostani válságot a három évvel ezelőttivel szemben a kormány gazdaságpolitikai hibái okozták, illetve hogy akkor egyetlen hitelminősítő sem sorolta bóvli kategóriába az országot. Hozzátette, ma a magán-nyugdíjpénzátri vagyon állami kezelésbe vonásával 3 százalék alatt tartott hiány kivételével, minden gazdasági mutató rosszabb, mint a kormányváltáskor volt.

Volner János

Volner János

A Jobbik pedig arra szólította fel a kormányt, hogy haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat a magyar államadósság újratárgyalásáról.

Volner János, a párt frakcióvezető-helyettese csütörtöki sajtótájékoztatóján azzal kapcsolatban, hogy a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő megvonta a befektetési ajánlású besorolást Magyarországtól, egyrészt azt mondta, megdöbbenve állnak azelőtt, hogy a hitelminősítők ismét a leminősítés fegyveréhez nyúltak, amely súlyosbítja az ország helyzetét, és egyre nehezebbé teszi az államadósság finanszírozását. Másrészt hangsúlyozta, hogy a Jobbik szerint a kormány óriási hibát követett el, amikor visszautasította a párt javaslatát az államadósság újratárgyalására. Orbán Viktor miniszterelnök korábban azt mondta – idézte fel Volner János -, hogy az adósság-újratárgyalással azonnal 300 forint fölé emelkedne az euró árfolyama, és azonnal bóvliba sorolnák az országot. “Jelenleg ott tartunk, hogy 300 forint fölé szökött az euró árfolyama, és bóvliba sorolták Magyarországot” – mutatott rá a jobbikos politikus, aki ezért az államadósság mihamarabbi újratárgyalására szólította fel a kabinetet, “mielőtt Görögország sorsára jutnánk”.

Volner János Németh Lászlóné fejlesztési miniszter-jelölt gazdasági bizottsági meghallgatásával kapcsolatban azt mondta: “ennyire felkészületlen jelöltet, ennyire zavaros kommunikációt, amelynek semmi köze nem volt a szakmához, itt, a Házban még nem láthattunk”. “Döbbenetes, hogy egy ilyen jelöltet tudott állítani a kormánykoalíció akkor, amikor Magyarország ennyire kiszolgáltatott, nehéz gazdasági helyzetben van”.

Kapcsolódó cikkek