Az Országgyűlés alelnöke hangsúlyozta, hogy Sára Sándor a filmjeiben és a valóságban is mindig a lényegre koncentrált, azt láttatta a közönséggel.
“Mozgósító nemzeti erőtérnek volt a meghatározó alakja, és ma is az, hiszen alkotásain keresztül ma is körülöttünk él”
– mondta a politikus.
Balogh László, a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának elnöke a rendezvényen felidézte, hogy gyerekkori élménye Sára Sándor dokumentumfilmje a második magyar hadseregről. Ebből tanulta meg, hogy a hadsereg katonái – a hivatalos narratívával szemben – nem fasiszta katonák, hanem hősök voltak, vagyis a rendező visszaadta nagyapáink becsületét – fogalmazott.
“Azzal, hogy Sára Sándor ezt a filmet meg merte csinálni egy diktatúrában, bátorságot adott neki és megtanította arra, hogy fontos a nemzeti összetartozás”
– mondta.
“Sára Sándornak köszönhető az is, hogy az egykori Duna Televízió a nemzet televíziójává vált”
– fűzte hozzá Balogh László.
Dobos Menyhért a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója azt hangsúlyozta, hogy Csoóri Sándor mellett Sára Sándornak köszönhető a Duna Televízió megvalósulása, hogy a nemzet televíziójaként égi köldökzsinór módjára kösse össze a 20. században szétszakított magyar nemzetrészeket.
“Dokumentumfilmjeivel pedig, amelyekkel határtalan bátorságról tett tanúságot, beírta magát a filmművészet aranykönyvébe”
– emelte ki a vezérigazgató.