Deák Krisztina felidézte, hogy a kulturális kezdeményezést mintegy négy évtizede rendezik meg Magyarországon és ötven európai országban minden év szeptember harmadik hétvégéjén.
“Az év második felét felölelő, őszi-téli kulturális évadnak az egyik nyitórendezvénye ez az esemény, amely ismert és szeretett programjává vált hazánknak”
– tette hozzá.
Az idén “Utak – kapcsolatok – hálózatok” címet viseli a programsorozat, amelyben hangsúlyosan jelennek meg a közlekedéssel, a vasutakkal és a zarándokutakkal kapcsolatos helyszínek – ismertette a helyettes államtitkár, majd kiemelte, hogy a rendezvény valóban a kulturális örökségről szól; a közösségek önkéntesen csatlakozva bemutatják azokat az épületeket, azt az örökséget, amelyet féltve őriznek.
Közölte, annak ellenére, hogy a magyar műemlékállomány hányattatott sorsú, Magyarországnak szerencsére nagyon sokrétű az öröksége.
A helyettes államtitkár, aki a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában is beszámolt az eseményekről, úgy fogalmazott, a Kulturális örökség napjai az elidegenedéssel szemben érdeklődésre biztatja az embereket őseink maradandó értékei iránt.
“A rendezvény rámutat arra, hogy épületeink közös kincseink, amelyek az élő közösségek révén válhatnak “élő épületekké” és a nemzeti kultúra részévé”
– jegyezte meg Deák Krisztina.
“A Kulturális örökség napjaihoz mindig csatlakoznak új helyszínek, de a megszokott helyeken is újabb programokkal és vezetett sétákkal várják az embereket országszerte”
– mondta, jelezve, hogy ezen a weboldalon megtekinthető az a több mint 50 helyszín is, amelyet csak most nyitnak ki, ezek közé tartozik a budapesti Sándor-palota és a Pénzügyminisztérium is. Kitért arra is, hogy vannak regisztrációhoz kötött események; a nagyon különleges helyszínek esetében érdemes hamar regisztrálni, ugyanis ezeken rendszerint hamar betelnek a helyek.