Atlas hangsúlyozta, hogy jelentős mértékben csökkenőben van a kórházi kezelések és a halálozások száma, valamint csökken a kórházi kezelések időtartama is.
“Az amerikai közvélemény óvatosan bizakodhat a járvány alakulását illetően”
– fogalmazott a floridai Tallahassee-ban a Stanford Egyetem professzora.
Atlas egyetértett Ron DeSantisszal abban, hogy a sportrendezvényeket hamarosan újra kell indítani. Leszögezte, hogy az egészséges sportolók nem jelentenek veszélyt, a sportrendezvények biztonságosan megrendezhetők a nagy stadionokban is, amennyiben tiszteletben tartják a társadalmi távolságtartásra vonatkozó ajánlásokat.
“Az egyetemi sport Amerika életének mindennapjaihoz tartozik és fontos része az amerikai gazdaság gépezetének is”
– jelentette ki.
A szakember szerint nem biztos, hogy ki kellene terjeszteni a koronavírus-tesztelést azokra is, akiknek egyáltalán nincsenek tüneteik. Kifejtette, hogy a tünetmentes emberek tesztelésekor regisztrált pozitív esetekben általában lezárják az iskolákat, holott – mint mondta –
“a teszteléseknek nem a lezárás a céljuk, hanem a sérülékenyebbek védelme az iskolák és általában a gazdaság újranyitásakor”.
Az Egyesült Államokban a baltimore-i Johns Hopkins egyetem és kórház adatai szerint vasárnap meghaladta a hatmilliót a koronavírussal diagnosztizáltak száma. Jelentősen visszaszorult a járvány a déli tagállamokban, míg a középnyugati térségben – például Minnesotában, Iowában, vagy Arkansasban – nagyon megemelkedett az újonnan fertőződöttek száma. A hét végén Nevadában diagnosztizálták az első olyan esetet az Egyesült Államokban, amikor valaki másodszor is elkapta a vírust. Egy 25 éves renói férfiról van szó, akit áprilisban kezeltek a fertőzéssel, majd kétszer is negatív vírustesztje volt.
A mostani, második alkalommal a fertőzés sokkal súlyosabb, a férfit kórházba kellett szállítani, lélegeztetőgépen van.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) a hét végén engedélyezte a kaliforniai Gilead gyógyszergyár vírusellenes szere, a remdesivir sürgős esetben történő kórházi alkalmazásának kiterjesztését. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a nagyon súlyos állapotban lévő betegeknek adhatják, hanem valamennyi, kórházban ápolt Covid-19-es páciensnek is.
Stephen Hahn, az FDA vezetője a hétvégén a brit Financial Times című lapnak adott interjújában közölte: a felügyelet sürgősségi eljárással – az oltóanyag kifejlesztésének már a harmadik szakaszában – engedélyezheti a koronavírus elleni vakcina forgalmazását.
Hahn hangsúlyozta, a döntést szigorúan tudományos alapon, esetleges politikai nyomásgyakorlástól mentesen hozzák meg.