Kurt Volker figyelmeztette az amerikai kormányt

Kurt Volker figyelmeztette az amerikai kormányt

Az amerikai külügyminisztérium múlt héten lemondott különmegbízottja csütörtöki képviselőházi meghallgatásán azt állította, figyelmeztette a kormányt, hogy félrevezető információkat kaphat Ukrajnában Bidenről.

A diplomatát a demokrata többségű képviselőház hírszerzési, külügyi és ellenőrzési bizottságai együttesen hallgatták meg, annak a meghallgatás-sorozatnak a keretében, amelyet e három bizottság folytat a Donald Trump amerikai elnök alkotmányos felmentését célzó eljárás (impeachment) megindításához szükséges előzetes vizsgálatok során.
Volker meghallgatása tíz órán keresztül tartott, a nyilvánosság kizárásával.

Utána sem a résztvevő politikusok, sem Volker nem nyilatkozott, az első információk későn este kezdtek kiszivárogni az amerikai sajtóban.

A médiaértesülések szerint Volker – akit elemzők az impeachment-vizsgálatok egyik kulcsfontosságú szereplőjének tartanak – elmondta a törvényhozóknak, hogy miközben figyelmeztette az amerikai kormányzatot, elsősorban is Rudy Giulianit, Donald Trump személyes ügyvédjét arra, hogy ne bízzon Jurij Lucenko volt ukrajnai főügyész Bidenre vonatkozó információiban, az ukrán vezetőket is óva intette attól, hogy belekeveredjenek az amerikai politikába.

Volker volt az, aki összehozta Giulianit az ukrán elnök egyik bizalmas munkatársával. Ezt az amerikai külügyminisztérium is megerősítette.

Az AP amerikai hírügynökség egyébként még szerdán arról írt, hogy Volker Ukrajnában találkozott annak a gázcégnek az egyik vezető munkatársával, amelynek igazgatósági tagja volt Joe Biden volt alelnök és jelenlegi demokrata párti elnökjelölt-aspiráns fia, Hunter Biden.

Kurt Volker tájékoztatta a képviselőket arról is, hogy tudomása szerint nem volt tervbe véve találkozó Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között.

A meghallgatásról távozó republikánus törvényhozók leszögezték: Volker részletes tájékoztatója is azt bizonyította, hogy a Fehér Háznak nincs takargatnivalója az ügyben. Mark Meadows, észak-karolinai republikánus politikus azt nyilatkozta, a diplomatától

“legalább hússzor megkérdezték ugyanazt, de kiderült, hogy a beszélgetések alapja nem ‘quid pro quo’, azaz ‘valamit valamiért’ volt”.

Szintén a meghallgatás után, Kevin McCarthy, a képviselőházban kisebbségben lévő republikánus frakció vezetője levelet írt Nancy Pelosi demokrata párti házelnöknek, és azt követelte: a vizsgálatokat mindaddig állítsák le, amíg a képviselőház szavazással nem hagyja jóvá a folyamatot. Pelosi válaszlevélben utasította el a felvetést.

“Sem az alkotmány, sem a házszabály, sem korábbi precedens nem írja elő, hogy a képviselőház egészének szavaznia kell egy impeachmenthez szükséges vizsgálat előtt”

– hangoztatta a házelnök.

A The Wall Street Journal című lap az internetes kiadásában csütörtök este azt az értesülést közölte: Trump két ukrajnai különmegbízottja, Kurt Volker és Gordon Sondland fogalmazta meg – még augusztusban – azt a közleményt Volodimir Zelenszkiij számára, amelyben az új ukrán elnök elkötelezte volna magát Joe Biden és fia ukrajnai üzleti ügyeinek kivizsgálása mellett.

Kapcsolódó cikkek