London

Nagy-Britannia irányt mutathat a válságból

Nagy-Britannia irányt mutathat a válságból

London belvárosa

A brit pénzügyminiszter a The Daily Telegraph hétfői számában megjelent írásában elmondta, hogy az Egyesült Államok adósosztályzatának lerontása és az euróövezetben tapasztalható problémák csak a legutóbbi drámai fejlemények, amelyeknek szálai azonban sokkal korábbra nyúlnak vissza.

George Osborne

George Osborne

A politikus szerint a tavaly hivatalba lépett brit kormány gyorsan cselekedett és helyes lépéseket tett, stabillá téve az ország gazdaságát. Ezeknek a döntéseknek köszönhetően a Standard & Poor’s hitelminősítő intézet megerősítette az ország “AAA” államadósi besorolását – emlékeztetett. George Osborne cikkében arra figyelmeztetett, hogy természetesen Nagy-Britanniára is hatnak a világgazdasági események, az instabilitás a küszöbünkön van. Romlanak azoknak a piacoknak a növekedési kilátásai, amelyekre a britek exportálnak, és a megélhetés költségei is egyre emelkednek. 

A miniszter szerint azonban a helyzet sokkal rosszabb lenne, ha emellett emelkednének a kamatlábak is, növelve a hitelek költségeit a háztartások és a vállalatok számára egyaránt. A megbízható piac segít megtartani az állásokat és az otthonokat. “A brit emberek jólétének védelmét tartjuk szem előtt” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a világgazdaságban is aktív szerepvállalásra van szükség. Ezért David Cameron kormányfővel együtt az elmúlt napokban több európai és amerikai vezetővel, pénzügyminiszterrel és döntéshozóval tárgyaltak a válságra adható globális válaszról.

Brit királyi pénz

George Osborne elmondta, hogy először az országoknak azt kell bizonyítaniuk, hogy megvalósítható terveik vannak a deficit csökkentésére, a versenyképességük növelésére és a bankrendszerük megerősítésére. Ebben a tekintetben Londonnak értékes tapasztalatai vannak.  A tárcavezető arra is felhívta a figyelmet, hogy természeténél fogva a globális válsággal szemben az országok nem vehetik fel a harcot egyedül.

Az euróövezet intézményeinek meg kell tenniük a szükséges lépéseket, hogy biztosítsák a pénzügyi stabilitást – írta. Az övezet tagjainak el kell fogadniuk a monetáris unió könyörtelen logikáját, hogy az egységes pénz szorosabb fiskális integrációhoz vezet. Európán kívül arra kell ösztönözni a hitelező országokat, hogy növeljék a keresletet, az adós országokat pedig arra, hogy hajtsák végre a fájdalmas intézkedéséket, hogy visszafizethessék a hiteleket.

George Osborne szerint a fejlett országoknak meg kell teremteniük a gazdasági növekedés feltételeit. A fejlett világban, és különösen az euróövezetben strukturális reformokra van szükség, hogy helyreálljon a versenyképesség és javuljon a gazdaság teljesítménye. A cselekvésnek politikai és nem gazdasági akadályai vannak, így a politikusokon múlik, leküzdik-e ezeket. A brit pénzügyminiszter úgy vélekedett: a válság jó alkalom lehet arra, hogy a növekedés érdekében megtegyenek néhány olyan lépést is, amelyeket nyugodtabb időkben túl nehéznek tartanának.