Emelkedéssel zárta a hetet a tőzsde

Emelkedéssel zárta a hetet a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde az elmúlt hetet is erősödéssel zárta, hasonlóan a megelőző héthez.

A BUX, amely két héttel korábban még tizenötezer alatt volt, tizenhatezer pont fölé kapaszkodott vissza, pénteken 16.289,14 ponton zárt, egy hét alatt 3,26 százalékkal, 514 ponttal emelkedett az értéke az előző heti 834 pontos erősödést követően. A vezető részvények többsége erősödött a héten, közülük is kiemelkedett a Richter, amely egy sikeres gyógyszerkísérlet bejelentésére jelentősen drágult. Az OTP viszont gyengüléssel zárta a hetet. A részvénypiac forgalma 65,97 milliárd forint volt, míg az előző héten 85,47 milliárd forint értékben születtek üzletek. 

A globális részvénypiacok hangulatát továbbra is az eurózóna adósságválsága, valamint a recessziós félelmek határozták meg, ennek megfelelően negatív hangulatban indult a hét. A hét közepén aztán erőteljes kiigazítás következett fölfelé, mivel erősödött az euróövezeti vezetők válságkezelési képességébe vetett bizalom. A hét utolsó munkanapján aztán ismét lefelé vették az irányt a piacok.

A hét közepén a jó hírek között szerepelt, hogy Görögország várhatóan novemberben megkapja a mentőprogram újabb részletét. Eközben a görög adósságnak rendkívül kitett belga-francia Dexia bank részvényárfolyama összeomlott, a francia és a belga kormány azonban gyorsan megegyezett a bank átalakításában és tehermentesítésében, az EU pénzügyminiszterei pedig ígéretet tettek bankjaik további támogatására, tőkéjük szükség szerinti pótlására.

A CIB Bank heti elemzésében azt írja, mindeközben a színfalak mögött gőzerővel folyik a csődre való felkészülés. A bank elemzői szerint minden jel arra mutat, hogy a görög csőddel csak az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) összes tagállam általi ratifikálását várják. Ez a lépés október közepére megtörténhet, majd az október 18-i brüsszeli EU-csúcs után akár sor is kerülhet a rendezett görög csődre, ekkorra a bankoknak már meglesz a hozzáférésük az EFSF-hez. A magyar piac továbbra is a nemzetközi hangulatot követte. Hazai hír volt viszont a Richter bejelentése arról, hogy a gyógyszergyár egyik fejlesztés alatt álló gyógyszerkészítményének sikerrel zárult a klinikai vizsgálat III. fázisa. A papír árfolyama aznap több mint 10 százalékkal drágult, ami miatt nap közben egy időre fel is kellett függeszteni a kereskedését. A piaci szakértők úgy vélik, hogy a következő napokban is bizonytalan kereskedésre lehet számítani, a fő trend lefelé mutat, de egyes pozitív hírek okozhatnak átmeneti felpattanást. 

OTP

Az OTP árfolyama a múlt héten 2,89 százalékkal csökkent, pénteken 3.154 forinton zárt.

A Mol árfolyama 6,04 százalékkal 15.800 forintra emelkedett. 

A Magyar Telekom 6,13 százalékkal erősödött, 519 forinton fejezte be a hetet.

A Richter papírok 7,51 százalékkal drágultak, 32.200 forintot értek pénteken.

A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 5,08 százalékkal 15.500 forintra emelkedett.

A kis és közepes kapitalizációjú papírok mutatója, a BUMIX egy hét alatt 0,57 százalékkal, 7,74 ponttal emelkedett, a pénteki záráskor 1.359,35 ponton állt.