Szarvmentes marhát "fejlesztenek"

Szarvmentes marhát "fejlesztenek"

Olyan tehenet próbálnak genetikusan kitenyészteni brit kutatók, amelyiknek nincs szarva. Az indokuk egyszerű.

Egyrészt az, hogy szarv nélkül kevesebb a baleset, másrészt az, hogy így nem kell fájdalmas eljárással megfosztani ifjú korukban a marhákat szarvkezdeményeiktől és közben nem csökken a tejhozamuk.

Nagy-Britanniában továbbra is a marha a legveszélyesebb jószág: az utóbbi három évben öt mezőgazdasági munkást ölt meg és 91-et sebesített meg. “Civilek” közül két emberrel végeztek tehenek, 17-nek pedig sérüléseket okoztak. Amennyiben sikerülne szarvmentes marhafajtát genetikai állománymódosítással kitenyészteni, akkor a szarvak okozta balesetek megszűnnének, és a marhák is jobban járnának, mert nem kellene elszenvedniük ifjú korukban, hogy kiégessék szarvbimbóikat. Ezt ugyan érzéstelenítéssel művelik a szakemberek, ám a szer hatásának elmúltával az állatnak még mindig komoly fájdalmai vannak. A brit kísérletezés Holstein marhákkal folyik és amerikai együttműködéssel: Scott Fahrenkrug, a Minnesotai Egyetem genetikusa segít a próbálkozásban.

Nagy-Britanniában 1,8 millió tejmarha van, 95 százalékuk Holstein fajtájú. A sok évtizedes tudatos tenyésztésnek, nemesítésnek köszönhetően tejhozamuk évi tízezer liter, tízszerese a “természetesnek”. Próbálták őket hagyományos tenyésztéssel szarvmentessé tenni a természetes módon szarvtalan Aberdeen Angus skót húsmarhafajtával keresztezve, ám ezt megsínylette a tejhozam.

A genetikai módszer sokkal kifinomultabb. Fahrenkrug egy Angus marha DNS-éből csakis azt a részletet emelte ki, amely a szarvnövekedés elnyomásáért felel, és beillesztette egy Holstein bika sejtjeibe. “Már több millió módosított sejtünk van. A következő lépésben 40 embrióba juttatunk ezekből klónozási technológiával, és az embriókat beültetjük tehenekbe” – idézte a The Daily Telegraph című lap az amerikai genetikust.