Haladéktalanul vezesse be Magyarország az EU szabadalmat!

Haladéktalanul vezesse be Magyarország az EU szabadalmat!

A Magyar Feltalálók Egyesülete a feltalálók világszervezetének EU Szabadalmat támogató kampányához csatlakozva, felszólítja a magyar kormányt, hogy az Európai Bizottság javaslatát elfogadva, haladéktalanul csatlakozzon az EU Szabadalmat bevezető országok sorához. 

eu

illusztráció

Az Európai Unió gazdasági versenyképessége növelését célozná egy olyan szabadalmi rendszer bevezetése, melyben egyetlen, angol, német vagy francia nyelven tett szabadalmi bejelentéssel egyformán oltalmat lehetne szerezni az összes uniós tagállamban.

Az Európai Bizottság július 2-án kelt javaslata után úgy tűnt, hogy a 2011. esztendő talán meghozza az EU Szabadalom lehetőségét. A világ feltalálói, és különösen a kis és középvállalkozások, egyetemek és non profit kutató helyek több évtizede szorgalmazták ennek a rendszer bevezetését. Az országonkénti szabadalmaztatás jelenlegi rendszerében ugyanis a tetemes fordítási és szabadalmi ügyvivői költségek miatt komoly nehézségekbe ütközik technikai eredményeik széles körű oltalmazása. Anyagi okok miatt ez csak a gazdag vállalkozások, jobbára a nagy nemzetközi monopóliumok kiváltsága lett. Köztudott, hogy korunkban az innováció feltétele a globálisan oltalmazott szellemi tulajdon. Ezért aztán az Európai Unióban a magas szabadalmaztatási költségek miatt az innováció beszűkölőben van.

A Magyar Feltalálók Egyesületének Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleményében az áll, az egyes tagállamok, közöttük Magyarország is elvetette, hogy 2011-ben bevezesse az EU Szabadalmat. Az Európai Bizottság viszont december 14-ei javaslatában talált egy kompromisszumot. Az EU Szabadalom részleges bevezetését engedélyeznék, ha ezt az új rendszert legalább 9 ország jóváhagyja. Eddig 13 tagállam, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Németország, Svédország és Szlovénia fogadta el a javaslatot. Magyarország és a többiek, melyek innovációs potenciálja alacsonyabb, tartja a régi rendszert, az országonkénti, nemzeti nyelven bejegyzett szabadalmaztatást. A feltalálók úgy vélik, ennek az igazi oka, nem a “szent nemzeti nyelv” használatának védelme, hanem az, hogy a kimaradt országok kormányai, Magyarországot is beleértve, a szabadalmi ügyvivők és nemzeti szabadalmi hivatalok érdekeit, magas bevételeinek megtartását, az Unió, a feltalálóik, a kis és középvállalkozásaik, az egyetemeik és a kutató intézeteik érdekei elé helyezik. Ezzel megosztják az Európai Uniót, és fékezik az innovációt.