Nagy lesz az egészségügyi biztosítás

Nagy lesz az egészségügyi biztosítás

Az Országos Mentőszolgálaton (OMSZ) és a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatán kívül 550 fős egészségügyi személyzet lesz jelen a pénteken kezdődő 17. FINA-világbajnokság versenyhelyszínein.

Merkely Béla, a FINA orvosi bizottságának elnöke a témában tartott hétfői budapesti sajtótájékoztatón elmondta, a versenyek ideje alatt a kórházi hátteret Budapesten a Semmelweis Egyetem, míg Balatonfüreden a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház adja a versenyzőknek és az akkreditált résztvevőknek.

Beszámolt arról, hogy az orvosokból és egészségügyi végzettségűekből álló csapat tagjai öt helyszínen és további nyolc edzéshelyszínen lesznek jelen. A helyszíneket már bejárták, felkészültek a feladatra – tette hozzá.

Merkely Béla kiemelte, az egészségügyi személyzet természetesen szoros együttműködésben dolgozik a mentőszolgálattal és a vízimentőkkel, és igyekeznek a felmerülő egészségügyi problémákat a helyszínen megoldani.

Úgy fogalmazott: egy ilyen eseményt túl kell biztosítani, és a legváratlanabb problémákra is fel kell készülniük, ilyen lehet például egy hirtelen szívhalál, egy fulladás, egy jelentősebb sérülés a műugrásnál vagy a toronyugrásnál. 

Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője arról beszélt, hogy a vizes világbajnokság minden eddiginél nagyobb kihívást jelent a mentőszolgálat számára, ezért már hónapok óta tart a munkatársak felkészítése, és elkészültek a mentési tervek is.

Kiemelte, az eseményre külön mentésirányítási csoportot hoztak létre Budapesten és Veszprémben, és lesz olyan időszak, amikor 26 mentőegység lesz a különböző helyszíneken.

Azért, hogy a verseny ideje alatt ne sérüljön a mentőszolgálat alaptevékenysége, plusz mentőautók állnak majd szolgálatba, hiszen – mint Győrfi Pál fogalmazott – “az élet nem áll meg a vizes vb alatt sem”, a kocsikon szabadnapos kollégák látják el a feladatot. 

Tar Mihály, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának szóvivője beszámolt arról, hogy három helyszínen – a nyíltvízi versenyeknél, az ugrótoronynál és az úszásszámoknál – lesznek jelen a vízimentők.

A szóvivő elmondta, a Duna partján létesített óriás ugrótorony alatti medencében egy búvár folyamatosan a vízben lesz, hogy ha szükséges, azonnal a sportoló segítségére tudjon sietni. A legnagyobb erővel a balatonfüredi versenyhelyszínen lesznek jelen a vízimentők búvárokkal, mentőhajókkal és sürgősségi mentőhajóval, amelyen mentőorvos és mentőtiszt is lesz. Az úszásszámoknál a medence két végén egy-egy vízimentő lát majd el szolgálatot. 

Borsa Miklós, a Bp2017 Nonprofit Kft. szóvivője közölte, a versenyek ideje alatt telefonos forródrótot üzemeltetnek, amelyen a versenyekkel, helyszínekkel kapcsolatban lehet érdeklődni, de felvilágosítást tudnak adni egyebek között a közlekedéssel kapcsolatban, vagy turisztikai információkkal is szolgálnak magyar és angol nyelven.

A forródrót az alapdíjas budapesti (06-1) 90-70-500-as számon érhető el.