„A kormány leszállópályára akarja tenni az oktatást”

„A kormány leszállópályára akarja tenni az oktatást”

Osztolykán Ágnes LMPOsztolykán ÁgnesA költségvetésben az oktatási kiadások részaránya történelmi mélypontra süllyedt, ami az LMP szerint egyértelművé teszi, hogy a kormány egy "hosszú távú leszállópályára" akarja állítani az oktatási rendszert. Erről beszélt csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján Osztolykán Ágnes.

Az ellenzéki politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány tavalyi tervei szerint idén a GDP 5,08 százalékát fordították volna oktatási kiadásokra, de jelen állás szerint ezt az arányt 4,88 százalékra csökkentettek. Hozzátette, hogy a jövő évi büdzsé tervezetében 5,06 százalékos szám szerepel, ami kevesebb, mint amit eredetileg 2012-re terveztek. A forráskivonás a lehető legrosszabb megoldás, mert versenyképes gazdaságot csak az oktatásba való befektetéssel lehet teremteni – jelentette ki.

A költségvetés az önkormányzati feladatellátás és finanszírozás problémáiról árulkodik – mondta a politikus. Az új, hármas osztatú rendszerben az állami intézményfenntartó központ lesz a fenntartó, az önkormányzat lesz a működtető, az állam pedig csak kontrollál – ismertette. Hozzátette, hogy a rendszerben a feladatok és a költségek elosztása nem arányos, és a jogszabályi megalapozottság sem. A Diákhitel II. komoly veszélyt jelent a költségvetésre, mert a kamattámogatás miatt hosszú távon növelheti a hiányt – érvelt tovább a képviselő. Az LMP a jövőre betervezett 1,5 milliárdot túlzottan optimistának tartja, mert úgy látja, hogy idővel sokkal komolyabb állami kiadásokra lesz szükség, ha a konstrukciót finanszírozni akarják.

Osztolykán Ágnes kitért arra is, hogy a pedagógus-életpályamodellre szánt 73 milliárd forintnyi új többletforrást sem találják a költségvetésben. Szavai szerint a büdzsében csak a 488,2 milliárdos összbérköltséget látják, amiből 56,4 milliárdot az önkormányzatoktól elvont összegek tesznek ki, a maradék pedig az éves bérköltség. Az állam nem különít el forrásokat az életpályamodellre, csak átcsoportosítja az elvett pénzt – összegzett. Végül a gyermekétkeztetés kapcsán azt mondta, hogy habár a közétkeztetés állapota tarthatatlan, mégsem várható valós változás a rendszerben.