Beerősít Karcag

Beerősít Karcag

Karcag

A terv ugyanis a város törekvéseivel megegyezően a helyben történő mezőgazdasági termelés, értékesítés és feldolgozás hármas egységét kívánja megerősíteni valamint támogatni – indokolta a döntés okát Dobos László, a nagykun település fideszes polgármestere. A gyümölcstermesztés mind szélesebb körben való elterjesztésére hivatott programot a városgondnokság által működtetett facsemetekertre alapozzák. Az ott nevelt csemetéket kedvezményes áron kínálják majd eladásra a gyümölcsösök művelésére vállalkozó karcagiaknak – ismertette az egyik programot dióhéjban a városvezető.
 
Először azzal számolnak, hogy az emberek gyümölcsből csak saját célra elegendő mennyiséget termelnek, de hosszú távon a helyben történő feldolgozás lehetőségeinek bővítésével a termények hazai vagy külhoni piacokon való értékesítését is elképzelhetőnek tartják – tette hozzá. Dobos László a másik, a zöldségtermesztés fellendítésére hivatott programról elmondta: annak fejlesztése összefügg a városban jelenleg zajló, nagyszabású jóléti beruházással, a strandfürdő korszerűsítésével.

A több száz millió forint értékű munka részeként ugyanis megteremtik a műszaki feltételeit annak, hogy az eddig fürdési célokra használt termálvízzel melegítsék majd a strand és a közelében lévő intézmények épületeit. Mivel a termálvíz hőmérséklete miatt további hasznosításra, így például fóliasátrak, üvegházak fűtésére is alkalmas, ezt a lehetőséget is szeretnék kiaknázni a strand közelében lévő állami földek tulajdonjogának megszerzése után.

A kertészeti zöldségtermesztés révén ki tudnák elégíteni a karcagi közintézmények e termények iránti szükségleteit, és e programmal a munkahelyek számának gyarapodásához is hozzájárulnának – húzta alá a városvezető. A polgármester jelezte, mindkét program indítására körülbelül 10-10 millió forintot különítettek el az város idei költségvetési rendeletében. A sikeres megvalósításhoz elengedhetetlen teendőként említette meg a város határában lévő mezőgazdasági útvonalak karbantartását, felújítását. Ezt a feladatot pályázati pénzből szeretnék megoldani, úgy, hogy a pályázathoz kellő önerőt az önkormányzat és a helyi agrárvállalkozások közösen adnák össze.