
Ugri Csaba alezredes, a Magyar Honvédség 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázisának a repülőműveleti főnöke csütörtökön a légi bázison tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kiképzés keretében a svéd légierő F7-es százada, valamint a magyar légierő Puma százada négy nap alatt harminchárom-harmincöt repülést hajt végre.

A svéd fél kezdeményezésére évente felváltva hajtanak végre Magyarországon és Svédországban közös repülőkiképzést – mondta az alezredes, aki hozzátette, hogy a svéd légierő F7-es százada Satenas légi bázisáról érkezett, ahol a magyar pilótákat képzik át Gripen vadászgépekre. Ugri Csaba szerint a szoros együttműködés előnyt jelent, mert a svéd fél látja, hogy a náluk átképzett magyar pilóták hogyan repülnek a Gripen vadászgépekkel. A svéd fél hat repülővel érkezett, ezek közül három kétüléses és három együléses gép. A csapat tizenkét pilótával, két tervező tiszttel, valamint huszonhárom fős műszaki kiszolgáló személyzettel érkezett a gépek üzemeltetésére.
Ugri Csaba közlése szerint a közös repülős kiképzés keretében, négy nap alatt – csütörtökön, pénteken, valamint a jövő héten hétfőn és kedden – az egy az egy elleni, valamint a kettő az egy elleni légi harcot fogják gyakorolni. A kecskeméti légi bázis parancsnoka hangsúlyozta, hogy lehetőség lesz arra, hogy a kétüléses gépek hátsó ülésére a magyar pilóták beüljenek és közvetlen tapasztalatot szerezzenek a svéd féltől. Richard Carlqvist őrnagy, az F7-es repülőszázad parancsnoka elmondta, hogy kezdettől meg voltak elégedve a Satenasba érkezett magyar pilótákkal, mert tapasztalt pilótákat küldött ki a magyar légierő.

A magyar és a svéd pilóták gondolkodása hasonló, mindössze a repülőgépek működtetésében voltak különbségek a két nemzet pilótái között – mondta a svéd őrnagy, aki szerint a közös repülőkiképzés jó alkalom lesz arra, hogy a kiképzők tapasztalatot szerezzenek arról, hogy a magyar pilóták a tanultakat hogyan adaptálták Kecskeméten.


