Szigorúbb lépések az illegális fogadások ellen

Szigorúbb lépések az illegális fogadások ellen

Fogadó szelvény

Ezt Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára jelentette be, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) székházában kedden tartott szimpóziumon, amelyet a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) szervezett.  “Az illegális fogadások és az adóparadicsomban bejegyzett sportfogadási cégek megjelenése a piacon jelentősen csökkentik az adóbevételeket, így annak sportra fordítható összegét is” – világított rá a politikus arra, hogy többek között miért fontos az EU számára, hogy foglalkozzon a kérdéssel. Hozzátette, Magyarországon a sportfinanszírozás szerény mértékben függ a fogadásokból fakadó adóbevételektől.

Czene Attila

 Czene Attila

Czene kifejtette, a magyar EU-elnökség egyik legnagyobb eredménye azon hároméves munkaterv elfogadása volt, amelyben helyet kapott a sport tisztaságának védelme is, azaz a dopping és a bundázás elleni küzdelem. Ugyanakkor elárulta, az álláspontok nem egységesek, vannak olyan tagállamok, amelyek összefogást sürgetnek, és vannak, amelyek nemzeti ügyként akarják kezelni ezeket a problémákat.

“Szerintünk az illegális sportfogadások elleni küzdelem világméretű összefogást igényel, mert nem specifikusan európai probléma. A lengyel EU-elnökségtől ígéretet kaptunk, hogy folytatják az erre vonatkozó párbeszédeket, és reményeik szerint hivatalos állásfoglalást akarnak elfogadtatni a novemberi sportminiszteri ülésen. Ehhez mind a huszonhét tagállam egyetértése szükséges” – vázolta az EU jövőbeni terveit Czene. A távolabbi terveket illetően arról számolt be, cél, hogy az Európa Tanács fogadjon el egy egyezményt. Erre a közös akarat megvan a tagállamok részéről, ugyanakkor ebben az ügyben még sok a nyitott kérdés.

focilabda és pénz

Elmondása szerint az egyezmény lényege az lenne, hogy a kormányok rendelkezzenek megfelelő jogi és közigazgatási rendszerrel, illetve hozzanak létre jelzőrendszereket, továbbá a bűnüldöző szervek rendelkezzenek megfelelő eszközökkel, ahogy más jellegű bűncselekményeknél, például a pénzmosás felderítésénél ez már adott. Kiemelte, a megfelelő eszközök azért fontosak, mert az illegális fogadások üldözése nem a sportirányítás feladata, hanem az adóhatóságoké és a nemzetközi bűnüldöző szerveké.

“A végső cél az, a tagállamok jussanak el oda, hogy addig egyetlen eseményre se lehessen fogadni, amíg a szervező nem ad erre engedélyt. Ezt persze az illegális fogadóirodák nem tartanák be, de el kell jutni oda, hogy pénzmozgásaikat blokkolni lehessen, hirdetéseiket leállítsák, s ehhez kell a nemzetközi jogi háttér” – mondta Czene. Zárásként kijelentette, nagyobb probléma az illegális fogadás, mint a dopping, mert utóbbi esetben egy versenyző vagy lebukik, vagy nem, de a sportfogadás ennél összetettebb probléma, ezért nem lehet a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséghez (WADA) hasonló szervezetet felállítani.